Ferrokrom cürufu ve yüksek fırın cürufu kullanılarak üretilen geopolimer betonların donma çözülme dayanıklılığının araştırılması
Investigation of the durability of geopolymer concretes produced by using ferrochrome slag and blast furnace slag against to freeze and thaw effects
- Tez No: 553305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURHAN KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada bağlayıcı olarak Elazığ ferrokrom cürufu (EFC) ve yüksek fırın cürufu (YFC) kullanılarak üretilen geopolimer betonların donma çözülme etkilerine karşı dayanıklılığı incelenmiştir. Bu amaçla EFC yerine ağırlıkça %0, %25, %50, %75 ve %100 oranında YFC katılarak 5 grup geopolimer beton üretilmiştir. Üretilen geopolimer beton numuneler 28 günlük kür sürelerini tamamladıktan sonra ASTM C666 standardına uygun olarak 50 çevrimlik periyotlarda 300 çevrime kadar suda donma-çözülme etkisine maruz bırakılmıştır. Bu süreçte numunelerin basınç dayanım değerleri, ultrasonik ses hızları (UPV), ağırlık değişimleri belirlenmiş ve görsel değişimleri ile içyapıları incelenmiştir. Deney sonuçları, kontrol numunelerinin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Deney sonuçlarına göre, en yüksek basınç dayanımı değeri E0 grubundaki numunelerde elde edilirken, EFC oranı arttıkça basınç dayanımı değerlerinin azaldığı gözlenmiştir. Numuneler görsel olarak incelendiğinde donma çözülme etkileri numunelerin köşelerinde ve daha sonra yüzeylerinde dağılma etkisiyle gözlemlenmiştir. Numunelerdeki bozulmalar en az E0 grubunda, en çok E100 grubunda oluşmuştur. E75 grubundaki numuneler 200, E100 grubundaki numuneler ise 150 çevrim sonunda dağılmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the durability of geopolymer concretes produced by using Elazığ ferrochrome slag (EFC) and blast furnace slag (YFC) as binder against to freeze and thaw effects was investigated. For this purpose, five groups of geopolymer concrete were produced by adding 0%, 25%, 50%, 75% and 100% YFC by weight of instead of EFC. The produced geopolymer concrete samples were exposed to freeze-thaw effect up to 300 cycles in 50 cycle periods according to ASTM C666 standard after completing the curing period of 28 days. In this process, compressive strength values, ultrasonic pulse velocities (UPV) and weight changes of geopolymer concrete were determined and, their visual changes and microstructure analysis were examined. The test results were compared with the results of the control samples. According to the results of the experiment, the highest compressive strength value was obtained in the E0 group, and it was observed that the compressive strength values decreased with increasing EFC ratio. When the samples were examined visually, the freezing and thawing effects were observed with the effect of dispersing first on the corners and then on the surfaces of the samples. The deterioration of the samples was the least in group E0 and the most in group E100. The samples in the E75 and E100 group failed after 200 and 150 cycles, respectively.