Bazı mikoriza ve bakteri ırklarının birlikte ve tek olarak bazı çilek çeşitlerinde büyüme ve verim üzerine etkileri
Effects of some mycorrhiza and bacteria on growth and yield in some strawberry cultivars together and in one
- Tez No: 553317
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EŞİTKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, 2015-2016 yıllarında Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama bahçesinde yürütülmüştür. Araştırmada Albion ve Kabarla çilek çeşitleri ve Bacillus subtilis OSU-142, Bacillus subtilis M3 ve Bacillus subtilis A18 bakterileri ile Glomus etunicatum (Abbott ve Robson), Glomus fasciculatum (Abbott ve Robson) ve Glomus mosseae (Abbott ve Robson) mikoriza ırkları kullanılmıştır. Bakteri ve mikorizaların tek veya karışım halinde uygulamalarının büyüme ve verim üzerine etkileri incelenmiştir. Bakteri ve mikoriza uygulamalar her iki çilek çeşidinde de bitki yaş ağırlığı, bitki kuru ağırlığı, kök uzunluğu, bitki başına meyve verimi ve bitki başına meyve sayısını kontrole göre artırmıştır. En yüksek değer toprak üstü aksam yaş ağırlığı Albion çilek çeşidinde F+A18 (32,28 cm) uygulamasından elde edilirken, kabarla çilek çeşidinde M+M3 (36,10 cm) uygulamasından elde edilmiştir. Ayrıca, birlikte uygulamaların tek uygulamalara göre vejetatif ve generatif büyümeyi daha fazla artırdığı da belirlenmiştir. Bitki başına meyve verimi kontrolde Albion çilek çeşidinde 3,00 gr ve kabarla çeşidinde 23,80 gr iken Albionda F+A18 uygulamasında 37,83 gr ve Kabarlada M+A18 uygulamasında 51,06 gr olarak belirlenmiştir. Meyve boyu kontrolde 29,37 mm (Albion) ve 31,23 mm (Kabarla) iken Albion çeşidinde F+A18'de 38,47 mm ve Kabarlada F'de 40,30 mm olarak tespit edilmiştir. Bakteri ve mikoriza uygulamaları SÇKM, pH ve titreedilebilir asit miktarlarını kontrole göre önemli derecede etkilemiştir. Yaprak N, Na, K, P, Fe, Cu, Ca, Mg ve Mn içeriği her iki çeşitte de bakteri ve mikoriza uygulamaları ile kontrole göre artış göstermiştir. Zn içeriği ise uygulamalar tarafından kontrole göre olumsuz etki yapmıştır. Çalışmada bakteri ve mikoriza ırklarının birlikte uygulamalarının vejetatif ve generatif büyümeye etkisinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Özellikle F+A18, E+A18 ve M+M3 uygulamaları öne çıkmıştır. Sonuç olarak, bakteri ve mikoriza ırklarının birlikte çilekte büyüme ve gelişme üzerine olumlu etkilerinin olduğu ve büyümeyi teşvik etmek amacıyla kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the research and application garden of the Department of Horticulture of the Faculty of Agriculture of Selçuk University between 2015 and 2016. In this study, Albion and Kabarla strawberry varieties and Bacillus subtilis OSU-142, Bacillus subtilis M3 and Bacillus subtilis A18 bacteria were used with the Glomus etunicatum, Glomus Fasciculum and Glomus mossae Micoriza races. The effects of bacteria and mycorrhizas on growth and yield of single or mixed applications were studied. Bacteria and mycorrhiza applications in both strawberry cultivars have increased plant age, plant dry weight, Root Length, fruit yield per plant and fruit yield per plant according to control. While Albion strawberry variety in Highest plant age weight F(G. Fasciculatum)+A18 (32,28 cm) obtained application, Variety of Kabarla strawberry M(G. Moseae)+M3 (36,10 cm) was obtained from the application. In addition, it has been determined that co-administration increases vegetative and generative growth in comparison with single applications. Fruit yield per plant was in control of Albion strawberry cultivars (3.00 GR), in bubble cultivars (23.80 GR) respectively F(G. Etunicatum)+A18 (37.83 GR) and M(G. Moseae) was measured as+A18 (51,06 GR). The fruit length was 29,37 mm (Albion) and 31,23 mm (bubble) in the control when the results of both varieties were examined. Fasciculatum)+38,47 mm in A18 and embossed F(G. It was determined as 40.30 mm in Fasciculatum). Bacteria and mycorrhiza applications have a significant effect on the amount of soluble matter in water, pH and titreable acid amounts compared to control. Leaf N, Na, K, P, Fe, Cu, Ca, Mg and Mn content increased in both cultivars compared to control with bacteria and micoriza applications. Zn content has a negative effect compared to controls by applications. In this study, it was determined that the effects of bacteria and mycorrhizae on vegetative and generative growth were higher in the co-administration of the bacteria and mycorrhizae. Especially F (G. Fasciculatum)+A18 E(G. Etunicatum)+A18 and M(G.Moseae) + M3 applications have come forward. As a result, bacteria and mycorrhizae can be suggested to have positive effects on the growth and development of strawberries and to be used to promote growth.