Kafes koşullarında boylamanın ve farklı boy kompozisyonlarının ayna sazan (C.carpio)'ların büyüme performansları üzerine etkisi
The effect of larger fish on growth performance of carp (C.carpio) in cage
- Tez No: 553321
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT DİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, sıfır yaşlı aynalı sazan (Cyprinus carpio) yavrularında boylama uygulaması sırasında büyük bireylerle küçük bireyler arasındaki boy farkının büyüme performansına etkilerinin ortaya çıkartılması hedeflenmiştir. Henüz larva aşamasını tamamlamış olan 0 yaş 1 ile 3 g'lık yavrular havuz içine yerleştirilmiş kafeslere 20 adet/m3 oranında stoklanmış ve 90 gün boyunca beslenmiştir. Deneme grupları, tamamı 1 g'lık küçük bireylerden oluşan boylanmış bir grup (Küçük), %50'si 1 g ve %50 si 2g'dan oluşan (G1), %50'si 1 g ve %50 si 3g'dan oluşan (G2) gruplarından oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of size difference between large individuals and small individuals on growth performance during size grading of zero-aged mirror carp (Cyprinus carpio). 0 years old 1 to 3 g fry that have just completed the larval stage were stocked in cages placed in the pond at a rate of 20 fry / m3 and fed for 90 days. Trial groups; A group consisting of a small group (Smalls), consisting of 1 g and half 2 g (G1), consisting of half 1 g and half 3 g (G2).