Farklı kafes pozisyonu ve sıklığı koşullarında barındırılan ticari yumurtacı tavukların bazı stres parametreleri ve bağışıklık gücü yönünden karşılaştırılması
Some immune response and stress parameters of layers under different cage positions and bird intensity conditions
- Tez No: 138284
- Danışmanlar: PROF. DR. F. TAHİR AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
52 ÖZET Farklı Kafes Pozisyonu ve Sıklığı Koşullarında Barındırılan Ticari Yumurtacı Tavukların Bazı Stres Parametreleri ve Bağışıklık Gücü Yönünden Karşılaştırılması Bu araştırma ile, üç farklı kafes sıklığında ve üç farklı kafes katında bulundurulan yumurta tavukları bazı stres parametreleri bakımından karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma, Eğitim ve Uygulama Çiftliğinde kafeste barındırılan yumurtacı tavuklarda stres oluşumuna kafeste tavuk yoğunluğunun ve kafes konumunun etkilerini araştırmaktır. Deneme, 34 haftalık 162 adet kahverengi yumurtacı ticari melez tavuk (Hyline Brown) kullanılarak başlatılmıştır. Kullanılan tavuk kafesi bataryası üç katlı kompakt tiptir. Her katta 18 göz olmak üzere toplam 54 adet kafes gözü kullanılmıştır. Kafes gözlerinden her birisi 48X41X46 cm boyutundadır. Araştırmada kullanılan kafes gözlerinden 18 tanesine birer, 18 tanesine üçer ve kalan 18 tanesine de beşer adet tavuk yerleştirilmiştir. Böylece tavuk başına sırasıyla 1968 cm2, 656 cm2 ve 393.6 cm2 kafes gözü alanı sağlanan üç farklı tavuk yoğunluğu grubu oluşturulmuştur. Bu üç farklı sıklık grubuna ait kafes gözlerinin, kafes bataryasının her katında eşit sayıda ve sistematik olarak dağılımı sağlanmıştır. Farklı kafes sıklığı ve farklı kafes katı koşullarının tavuklarda stres oluşumu üzerine olan etkilerini anlamak için; canlı ağırlık, ölüm oranı, yumurta ağırlığı, yumurta verimi, yumurta kalitesi, kan plazma kortikosteron düzeyi, kan serum kolesterol, trigliserid ve glukoz düzeyleri, heterofil-lenfosit (H-L) oranı, antikor düzeyi ve görünüş farklılıkları gibi değişik stres parametreleri incelenmiştir. Deneme 22 hafta sürmüştür.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY Some Immune Response and Stress Parameters of Layers Under Different Cage Positions and Bird Intensity Conditions This investigation was carried out to compare the stress parameters of laying hens on three different cage densities and three different cage positions. The aim of this experiment was to investigate the effects of bird densities and cage positions on the stress of laying hens raised in the experimental farm of the Veterinary Faculty of the University of Ankara. One hundred sixty two brown laying hens (Hyline Brown) aged 34 weeks were used in the experiment. Compact type battery cages with three decks having 18 cages and 54 cages in total were used. Each cage was in the dimensions of 48X41X46 cm. Hens were allocated as 1, 3 or 5 hens in each 18 cages to obtain three different bird density groups as 1968, 656 and 393.8cm2 floor area per bird respectively. Same number of cages with different bird densities were allocated to three different battery decks systematically. Live body weight, mortality rate, egg weight, egg production, egg quality, the level of blood plasma corticosteron, the levels of blood serum glucose, total cholesterol and triglycerides, H/L ratio, anticor titers, foot health score and plumage score values for the groups were taken as the indicators of stress. Experimental period was 22 weeks.