Farklı sulama aralıklarında yetiştirilen gemlik zeytin çeşidinin yaprak ve stoma özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the grown in different types of irrigation gemlik olive leaves and december stoma features
- Tez No: 553333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU SAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi)'ın hayata geçmesiyle sulanan tarım alanının arttığı Harran ovasın da 2015 yılında gerçekleştirilmiştir. Gemlik zeytin çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Bu bölge şartlarına uyan ve kuraklığa dayanıklılık durumları; stoma miktarı dikkate alınarak saptanmıştır. Bu uygulamada ki amaç farklı sulama dönemlerinde (0 kontrol gurubu, 7 gün, 14 gün, 21 gün, 28 gün ve 35 gün) yapraklarda ki stoma sayılarını tespit etmek ve kuraklığa karşı çeşidin adaptasyon yeteneğini incelemektir. Bu çalışma mayıs ayın da alınan yaprak örnekleri ile gerçekleştirilmiştir. Alınan yaprak örnekleri Harran Üniversitesi Bahçe Bitkileri laboratuarında incelenmiş ve stoma sayıları tespit edilmiştir. İncelenen yaprak örneklerinde ki stoma sayıları arasın da istatiksel farklılıklar saptanmıştır. Stoma sayısı Gemlik zeytin çeşidinde uygulama dönemlerinde 105.48- 75.626 adet/mm2 arasında değişim gösterdiği gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda aynı ekolojide yetiştirilen Gemlik zeytin çeşidinde sulama aralıkları ve stoma sayıları arasın da kullanılabilecek güvenilir kriterler olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma sonucun da 14 günde bir sulanan grupta stoma sayısı en yüksek çıkmış, en az çıkan grup ise 0 kontrol gurubu olarak bulunmuştur. Bu bulgular doğrultusun da sulama ile stoma arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the GAP (Southeastern Anatolia Project)'s in Harran Plain has increased with the realization of irrigation facilities was conducted in 2015. Gemlik olives are used as material. Conditions of adaptation and resistance to drought conditions; It is determined considering the amount of the stoma. This application purpose in different irrigation period (0 control group, 7 days, 14 days, 21 days, 28 days and 35 days) in the leaves that to determine stoma numbers and examine the adaptability of varieties against drought. This study was performed with samples taken in petals of May. Taken leaf samples were examined at Harran University of Horticulture and stoma number of laboratories have been identified. Between the number of stoma on the leaf samples analyzed statistical differences were found. Stoma number of applications in Gemlik olives 105.48- period 75 626 pcs / mm2 was observed to vary between. The intervals between watering Gemlik olives grown in the same ecology of the research it was determined that the number of stoma and reliable criteria can also be used. This study is a watered groups in the number of stoma 14 days rose highest results were found to be the least of the group 0 the control group. These findings are in line has been determined that there is a relationship between stoma irrigation.