Farklı su kısıt düzeylerinin börülce genotipinde bazı bitki kalite özellikleri üzerine etkisi
Effects of different water constraint levels on some quality features of cowpea genotype
- Tez No: 593291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Birçok ülkede yaygın olarak yetiştirilen börülce, baklagiller arasında ekonomik yönden önemli bir yere sahiptir. Özellikle az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde öncelikli bitkisel protein kaynağı olarak değerlendirilen börülcede, bazı genotiplerin kurak koşullara dayanıklı olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada, verim ve kalite özellikleri yönünden umutvar olarak kabul edilen bir börülce genotipinin, kısıtlı sulama koşullarında yetiştirilme olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla farklı su uygulama düzeylerinin, bitki gelişimi, verim ve kalite özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. 2014-2016 yılları arasında yürütülen araştırmada, kullanılabilir nem kapasitesinin tüketilmesine izin verilen bölümlerinin farklı olduğu üç sulama konusu uygulanmıştır. Bunlar sırasıyla; 1- Tam sulama (A0 konusu): kullanılabilir nem kapasitesinin %25'inin tüketilmesi durumunda sulamanın yapılması, 2- Kısıt I (A1 konusu): kullanılabilir nem kapasitesinin %50'sinin tüketilmesi durumunda sulamanın yapılması, 3- Kısıt II (A2 konusu): kullanılabilir nem kapasitesinin %75'inin tüketilmesi durumunda sulamanın yapılması uygulamalarıdır. Her sulamada topraktaki nem içeriği tarla kapasitesi düzeyine tamamlanmıştır. Deneme süresince topraktaki nem değişimi, sensörler yardımıyla birer saatlik zaman aralıklarında izlenmiştir. Veri sağım işlemi arazide düzenli aralıklarla bilgisayar yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Denemede damla sulama yöntemi uygulanmıştır. Kısıtlı sulama uygulamalarının bitki verim ve kalite özellikleri üzerine etkisini tanımlayan veriler, bazı farklı araştırma sonuçlarıyla paralellik gösterirken, bazı sonuçlara göre ise daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The cowpea, grown commonly in a lot of countries has an important place economically among the leguminous. Especially in underdeveloped or developing countries, cowpea is an important source of vegetable protein. Also it is known that some genotypes are resistant against drought conditions. In this study, the growing opportunities of a cowpea genotype which was accepted suitable for yield and quality was investigated under deficit irrigation conditions. For this purpose, effects of different water application levels on crop development, yield and quality features were investigated. Three different irrigation levels were applied in the experiment, which was carried out between 2014 and 2016. These levels are; 1- Unconstraint irrigation (A0 subject): Irrigation application was performed when 25% of useful water was consumed. 2- Constraint I (A1 subject): Irrigation was performed when 50% of useful water was consumed. 3- Constraint II (A2 subject): Irrigation was performed when 75% of useful water was consumed. The moisture content of soil was completed to field capacity level at each irrigation application. The moisture variation in soil during the experiment was observed in one hour intervals by the moisture sensors. The data transfer process was carried out in the experimental area in regular intervals by computer. Drip irrigation system was applied in the experiment. Some of the data from the experiment shows similar trends with the results of previous investigations, while some of them are higher than the other previous results.