GVCs embeddedness and its effects on industrial productivity: Evidence from Turkish manufacturing industries
Küresel değer zincirlerinin yerleşikliği ve endüstriyel verimlilik üzerindeki etkileri: Türk imalat sanayiinden kanıtlar
- Tez No: 831359
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. FATİH CEMİL ÖZBUĞDAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tez, Türk imalat sanayilerinin Küresel Değer Zincirlerine (KVZ'ler) dahil olma konumunu ve yerleştirme derecesini ve bunların endüstriyel Toplam Faktör Verimliliği (TFV) seviyeleri ve büyüme üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, KVZ katılımının endüstriyel performansı etkilediği mekanizmaları anlamayı ve teknolojik yoğunlukları farklı endüstriler ve sınıflar arasında bu etkilerdeki potansiyel farklılıkları araştırmayı amaçlamaktadır. Kantitatif yöntemler kullanılarak, Katma Değer Ticareti (TiVA) veri tabanından alınan veriler, sektörler ve teknolojik sınıflandırmalar arasında karşılaştırmalara olanak tanıyan KVZ gömülülüğünü analiz etmek için kullanılmıştır. Ayrıca, dinamik panel veri tahmincisi olan iki aşamalı sistem GMM, içsellik sorunlarını ele alarak KVZ gömülmesi ile TFV düzeyleri ve büyüme arasındaki ilişkileri incelemek için uygulanmaktadır. Türk İstatistik Kurumu (TÜİK), Uluslararası Finansal İstatistikler (IFS) ve OECD-DTÖ TiVA veritabanı gibi saygın kaynaklardan elde edilen veriler, analizin sağlam bir temelini oluşturmaktadır. Bulgular, farklı sektörlerde gömülme konusunda farklı desenler sergilemektedir.“Elektrikli Ekipmanlar”ve“Temel Metaller”endüstrileri sürekli olarak tüm sektörler arasında en yüksek gömülme düzeyini sergilerken,“Diğer Taşıt Ekipmanları”endüstrisi sürekli olarak geride kalmaktadır. Orta-düşük teknolojili sınıf, KVZ'lerde en yüksek gömülme derecesine ulaşırken, yüksek teknolojili sınıf, üretim için yabancı ara malına bağımlılığını yansıtarak en düşük gömülme düzeyine sahiptir. Genel endüstri analizi için bulgularımız, KVZ gömülme derecesi ve gömülme konumunun TFV düzeyleri üzerinde önemsiz etkileri olduğunu göstermektedir, ancak TFP büyümesi üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle, doğrudan yabancı yatırım (DYY), finansal gelişme, devlet sübvansiyonları ve ticari açıklık, hem TFV düzeyini hem de TFV büyümesini önemli ölçüde etkilemektedir. Düşük teknolojili endüstrilerde, KVZ yerleştirme derecesi, DYY, Ar-Ge harcamaları ve ticari açıklık, TFV seviyelerini etkilemede çok önemli roller oynarken, TFV büyümesi için KVZ yerleştirme derecesi, DYY ve finansal gelişme önemli etkiler sergilemektedir. Yüksek teknoloji endüstrilerinde, doğrudan yabancı sermaye yatırımı, finansal gelişme, devlet sübvansiyonları, insan sermayesi, Ar-Ge harcamaları ve ticari açıklık gibi önemli etkiler gösteren diğer faktörlerle birlikte KVZ yerleşikliğinin TFV düzeyi ve TFV büyümesi üzerindeki doğrudan etkisi sınırlıdır. Bu çalışmanın bulguları, politika yapıcılar, sektör uygulayıcıları ve araştırmacılar için önemli çıkarımlara sahiptir. Spesifik olarak, düşük teknolojili endüstrilerde KVZ yerleştirme derecesinin TFV büyümesi üzerindeki önemli olumlu etkisi, verimlilik iyileştirmeleri için KVZ'lere daha fazla entegrasyonun teşvik edilmesinin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, KVZ yerleştirme konumunun TFV üzerindeki sınırlı doğrudan etkisi, değer zinciri içindeki konumlandırmanın üretkenlik kazanımları için belirleyici bir faktör olmayabileceğini göstermektedir. Bunun yerine, hem düşük teknolojili hem de yüksek teknolojili sektörlerde üretkenlik artışını teşvik etmek için finansal gelişme, beşeri sermaye ve araştırma ve geliştirme yatırımlarını teşvik etmeye dikkat edilmelidir. Endüstriler ve teknolojik sınıflandırmalar arasındaki etkilerin heterojenliği, belirli zorlukları ve fırsatları ele almak için özel stratejiler gerektirir. Genel olarak, bu çalışma, sürdürülebilir ekonomik büyüme için kanıta dayalı politika oluşturma ve endüstri stratejilerini destekleyerek, KVZ yerleşikliğinin Türk imalat sektöründe üretkenliği nasıl etkilediğine dair kavrayışları geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the embedding degree and embedding position (referred to as GVC embeddedness throughout this study) of Turkish manufacturing industries in Global Value Chains (GVCs) and their implications for industrial Total Factor Productivity (TFP) levels and growth. This study aims to understand the mechanisms through which GVC participation impacts industrial performance and explores potential variations in these effects across different technologically intensive industries and classes. Utilizing quantitative methods, data from the Trade in Value Added (TiVA) database were employed to analyze GVC embeddedness, allowing for comparisons among industries and technological classifications. Additionally, a dynamic panel data estimator, the two-step system GMM, is applied to examine the relationships between GVC embeddedness and TFP levels and growth, while addressing endogeneity issues. Data from reputable sources, including the Turkish Statistical Institute (TUIK), International Financial Statistics (IFS), and OECD-WTO TiVA database, among others, provide a robust basis for analysis. The findings reveal distinct patterns of embeddedness across different industry sectors: the“Electrical Equipment”and“Basic Metals”industries consistently display the highest levels of embeddedness across all industries, while the“Other Transport Equipment”industry consistently lags behind. The medium-low-tech class demonstrates the highest degree of embeddedness in GVCs, whereas the high-tech class displays the lowest, indicating its reliance on foreign intermediate inputs for production. Our findings for the overall industry analysis reveal that while GVC embedding degree and embedding position have insignificant effects on TFP levels, they do have a significant impact on TFP growth. FDI, financial development, government subsidies, and trade openness significantly influence both TFP and TFP growth. In low-tech industries, the GVC embedding degree, FDI, R&D expenditures, and trade openness play crucial roles in influencing TFP levels, whereas for TFP growth, the GVC embedding degree, FDI, and financial development exhibit significant effects. In high-tech industries, the direct impact of GVC embeddedness on TFP and TFP growth is limited, along with other factors such as FDI, financial development, government subsidies, human capital, R&D expenditures, and trade openness displaying significant influences. The findings have significant implications for policymakers, industry practitioners, and researchers. Specifically, the significant positive impact of GVC embedding degree on TFP growth in low-tech industries emphasizes the importance of fostering greater integration into GVCs for productivity improvement. Moreover, the limited direct influence of the GVC embedding position on TFP suggests that positioning within the value chain may not be a decisive factor in productivity gains. Instead, attention should be directed towards promoting financial development, human capital, and R&D investments to foster productivity growth in both the low-tech and high-tech sectors. The heterogeneity of the effects across industries and technological classifications calls for tailored strategies to address specific challenges and opportunities. Overall, this study enhances the understanding of how GVC embeddedness influences productivity in the Turkish manufacturing sector and supports evidence-based policymaking and industry strategies for sustained economic growth.