40-70 yaş aralığındaki kişilerin kolorektal kanser risk faktörleri ve erken tanı yöntemleri hakkında bilgi düzeyleri ve bu konudaki tutum ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of the knowledge level of colorectal cancer risk factors and early diagnosis methods and the attitude and behavior of people aged between 40-70
  1. Tez No: 553381
  2. Yazar: ESRA SANCAKTAR
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada kişilerin kolorektal kanserin (KRK) risk faktörleri, semptomları ve erken tanı yöntemleri hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirerek birincil ve ikincil koruma hakkındaki farkındalık düzeyini saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine Ocak 2019- Şubat 2019 tarihleri arasında başvuran çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan 300 hasta ile yüz yüze anket görüşmesi ile yapıldı. İstatistiksel olarak elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerden sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanıldı. Gruplar arasındaki ilişki ki-kare testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to identify level of awareness on primary and secondary prevention, by assessing their knowledge, attitudes and behaviors on the risk factors, symptoms and early diagnosis methods of colorectal cancer (CRC ) in this study. Materials and methods: The study was performed through a face-to-face interview with 300 patients who were selected according to the inclusion criteria from those who applied to the Family Medicine Clinic of İzmir Bozyaka Education and Research Hospital at the University of Health Sciences, between January 2019 and February 2019. Data obtained were analyzed statistically using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) software. Descriptive measures such as frequencies, percentages, mean and standard deviations were calculated and the relations amongst groups were analyzed by chi-square tests.