Vitamin B12 düzeyleri ile kardiyovasküler hastalık riski arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi, bir kesitsel çalışma
Evaluation of the relationship between vitamin B12 levels and the risk of cardiovascular disease, a cross-sectional study
  1. Tez No: 728744
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Günümüzde kardiyovasküler hastalıklar için bilinen risk faktörlerinin dışında yeni risk faktörlerini belirlemeye yönelik çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada kişilerin kardiyovasküler hastalık risk grupları ile serum vitamin B12 düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve yöntem: Kesitsel tanımlayıcı nitelikte olan çalışmamıza, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne herhangi bir nedenle başvurmuş, 40-70 yaş aralığındaki bireylerden SCORE (Sistemic Coronary Risk Evaluation) puanı hesaplamak için gerekli verileri tam ve serum vitamin B12 değerleri mevcut olan kişileri 31 Aralık 2020 tarihinden başlayarak arşiv taraması yaparak dahil ettik. Veri toplama işlemine SCORE kardiyovasküler hastalık risk değerlendirme modeli kullanılarak hesaplanan her dört risk grubunda 32 kişi olana kadar birey alımına devam ettik. Her risk grubunu serum vitamin B 12 düzeyleri ve ilişkiyi etkileyebilecek faktörler açısından karşılaştırdık. Bulgular: Çalışmadaki toplam 128 kişinin yaş ortancası 50 (40-69) yıl (min.-maks.) olup, kişilerin risk gruplarına göre vitamin B12 ortanca değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0,036). Bu fark, düşük 183 (87-587) ile yüksek 241 (123-660) risk grubu arasında (p=0,010); orta 193 (89-370) ile yüksek risk grubu arasında (p=0,029); ve yüksek ile çok yüksek risk 183 (108-1134) grubu arasında (p=0,020) idi. Sonuç: Aile hekimliğinde kardiyovasküler hastalık riskini değerlendirir iken, SCORE dışında elimizi güçlendiren ek parametrelerin bulunması, uygulamada kolaylık sağlayacaktır. Çalışmamızda düşük ve orta risk grubunu yüksek risk grubu ile karşılaştırdığımızda, yüksek risk grubunda ortanca vitamin B12 düzeyi yüksek iken; yüksek ile çok yüksek risk gruplarını karşılaştırdığımızda, çok yüksek risk grubunda yüksek risk grubuna göre ortanca vitamin B12 düzeyi daha düşük bulunmuş olup, bu ilişkinin irdelenmesi için daha geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Today, there are studies to identify new risk factors for cardiovascular diseases apart from the known risk factors. In this study, we aimed to evaluate the relationship between cardiovascular disease risk groups and serum vitamin B12 levels. Method: In our cross-sectional descriptive study, we included individuals aged 40-70 years who applied to the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Family Medicine Polyclinic for any reason, who had the necessary data to calculate the SCORE (Systemic Coronary Risk Evaluation) score and who had serum vitamin B12 values. We started to include people in the study by scanning the archives as of 31 December 2020. For risk categories calculated using the SCORE cardiovascular disease risk assessment model, we continued collecting data until there were 32 individuals in each of the four risk groups. We compared each risk group in terms of serum vitamin B 12 levels and factors that may affect the relationship. Results: The median age of 128 people in the study was 50 (40-69) years (min.-max.), and we found a statistically significant difference between the median vitamin B12 values according to cardiovascular disease risk groups (p=0.036). This difference was between low 183 (87-587) and high 241 (123-660) risk groups (p=0.010); between moderate 193 (89-370) and high risk group (p=0.029); and the high to very high 183 (108-1134) risk group (p=0.020). Conclusion: While evaluating the risk of cardiovascular disease in family medicine, the presence of additional parameters that strengthen our hands other than SCORE will provide convenience in practice. In our study, when we compared the low and medium risk group with the high-risk group, the median vitamin B12 level was high in the high-risk group; when we compared the high and very high-risk groups, the median vitamin B12 level was found to be lower in the very high-risk group compared to the high-risk group. Further studies are needed to examine this relationship.