Adheziv otitis media hastalarında mastoid hacim ölçümü ve normal popülasyonla karşılaştırılması
Mastoid volume measurement in adhesive otitis media in patients and comparison with normal population
- Tez No: 553390
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Adheziv otitis media orta kulak basınç dengesi ve havalanmasını bozan çeşitli sebeplerle timpanik membranda ilerleyici çökme ve fonksiyon bozukluğuna sebep olan, çınlama ve çeşitli düzeylerde iletim tipi işitme kaybı ile seyreden bir hastalıktır. Mastoid kavite hacminin orta kulak havalanmasında etkili olduğu görüntüleme yöntemlerinin ilk çıktığı dönemden beri düşünülmektedir. Bu çalışmada da AdOM hastalığın'ın gelişiminde yeri olduğu düşünülen, mastoid havalanma bozukluğu bilgisayarlı tomografi kullanılarak araştırılmıştır. Ayrıca paranazal sinüs hacminin bu süreçteki olası etkisi aynı şekilde araştırılacaktır. Bu çalışma orta kulak patolojisinde mastoid hacminin yanında paranazal sinüs hacmini normal ve hasta gruplarında karşılaştıran ilk çalışmadır. Materyal-metod: Bu çalışma AdOM hastaları'nın paranazal sinüs ve mastoid hacmi'nin ölçülüp normal toplum ile karşılaştırılmasını amaçlayan retrospektif bir çalışmadır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi K.B.B. Kliniği'nde Ocak 2018 – Ocak 2019 ayları arasında adeziv otitis media tanısı konulan 40 hasta ve 40 adet kontrol grubunu içeren 80 adet olgu geriye dönük olarak incelendi. AdOM'si olan hastaların ve kulak muayenesi normal olan ancak, çeşitli sebeplerle bilgisayarlı tomografi çekilen kontrol grubu'nun mastoid, orta kulak, petröz apeks ve paranazal sinüs hacimleri radyolojik olarak ölçüldü. Bu hacim verileri sağ ve sol ayrı ayrı olmak üzere birbirleriyle karşılaştırıldı. Ayrıca hasta grubunda sağ ve sol ayrı olmak üzere“Sade sınıflaması”na göre AdOM evresi belirlendi. Hasta grubunda hastalık evresi ve odyolojik sonuçlar karşılaştırıldı. İstatistiksel olarak Ki-kare, Fisher's exact, Shapiro-Wilk, Kolmogrov-Smirnov, İndependent simple T, One-Way ANOVA, Man Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmış ayrıca, bivariate, multivariate ROC analizlerleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adhesive otitis media is a disease that can create tinnitus and variable amount conductive hearing loss with progressive collapse and dysfunction in the tympanic membrane due to various reasons that cause imbalanced pressure and airflow of the middle ear. Mastoid cavity volume has been thought to be effective in middle ear ventilation since the first use of the radiologic imaging techniques. In this study, mastoid aeration disorder, which is thought to have a role in the development of AdOM disease, was investigated using computed tomography. In addition, the possible effect of paranasal sinus aeration in this process will be investigated in the same way. This study is the first to compare the paranasal sinus volume in normal and patient groups as well as mastoid volume in middle ear pathology. This study is a retrospective study aiming to compare paranasal sinus and mastoid volume of AdOM patients with normal population. In this study, we include 40 patients with adhesive otitis media which diagnosed between January 2018 - January 2019 in the Health Sciences University Adana City Education and Research Hospital E.N.T clinic. In total 40 control case and 40 patient case were retrospectively analyzed. Volume of the mastoid, middle ear, petrous apex and paranasal sinus of the patients with AdOM and control group, which haven't got any ear pathology, were measured. These volume data were compared as left and right separately. In addition, in the patient group, the AdOM stage was determined according to the“Sade classification”. In the patient group, disease stage and audiologic results were compared. Chi-square, Fisher's exact, Shapiro-Wilk, Kolmogrov-Smirnov, One-Way ANOVA, Man Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used and bivariate and multivariate ROC analyzes were performed.