Sürüş esnasında ambulans içerisinde; Havayolu açıklığının sağlanmasında video laringoskop ve direk laringoskopi ile endotrakeal entübasyon becerisinin karşılaştırılması
Comparison of endotracheal intubation skills with video laryngoscope and direct laryngoscopy to provide airway while riding the ambulance
- Tez No: 553419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÖZAKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamızın amacı, ambulans ve acil bakım teknikeri (AABT) ve acil tıp teknisyeni (ATT) ile, ambulans içinde sürüş esnasında, havayolu maketleri üzerinde direk laringoskopi (DL) ve video laringoskopi (VL) yöntemleriyle entübasyon (ETE) girişimlerinin özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Metodolojik çalışmamızda, her iki yöntemin karşılaştırılması öncesinde, standart havayolu maketi üzerinde DL ve VL ile 1 saat teorik, 3 saat pratik ETE eğitimi yapıldı. Her iki girişimde başarılı entübasyonun kaçıncı denemede olduğu, ETE girişim süresi, vokal kord görülme süresi, her iki ETE yönteminin kolaylık derecesi (1-çok zor; 10-çok kolay) gibi bilgileri içeren veriler anket formu ile toplandı. Elde edilen veriler SPSS (versiyon 20.0) paket programında değerlendirildi. Tanımlayıcı bilgiler sayı, yüzde, standart sapma, ortalama ile sunuldu. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk ile değerlendirildi ve karşılaştırmalar için Wilcoxon, Mc Nemar ve Ki kare testleri kullanıldı. Bir bağımlı değişken üzerinde birden fazla bağımsız faktörlerin ortak etkisinin araştırılması için SAS University Edition programında iki yönlü varyans analizi yapıldı. Çalışmaya, yaş ortalaması 30.3±4.5 yıl (min: 22, maks: 42) olan 22'si (%27.8) erkek katılımcı dahil edildi. İlk denemede, başarılı olan girişim sayısı, DL yöntemi ile 58 (%73.4), VL yöntemi ile 61 (%77.2) idi ve her iki yöntem arasında ilk denemede başarılı olma açısından fark bulunamadı (p=0.708).
Özet (Çeviri)
Our study aimed to compare the characteristics of intubation procedures with DL and VL methods on airway models while driving in an ambulance with, paramedic and emergency medical technician (EMT). In our methodological study, before the comparison of both methods, intubation training was performed with DL and VL on a standard airway model for 1 hour theoretical and 3 hours practical. The data was collected by a questionnaire, including the number of attempts at successful intubation, duration of intubation attempts, duration of vocal cord sight, degree of convenience grade of both intubation methods (1-very difficult; 10-very easy). Data was evaluated using SPSS (version 20.0). Descriptive information was demonstrated with a number, percentage, standard deviation and average. Shapiro-Wilk was used to evaluated the distribution of data and Wilcoxon, Mc Nemar and Chi square tests were used for data analysis. Two-way analysis of variance was performed in SAS University Edition to investigate the common effect of multiple independent factors on a dependent variable. Twenty-two (27.8%) male, participants with a mean age of 30.3 ± 4.5 (min: 22, max: 42) years were included in the study. Forty-four (55.7%) of the participants were EMT. In the first attempt, the number of successful individuals was 58 (73.4%) by DL, 61 (77.2%) by VL, and there was no difference between the two methods in terms of success (p = 0.708). In the first attempt, the duration of visualization of the vocal cords was shorter by VL method (p = 0.001).