Sığır merceği &-kristalinlerinin oksidasyonu ve katarakt oluşumu ile ilişkisi
Oxidation of bevine lens &-crystallins and its relation to cataract formation
  1. Tez No: 55342
  2. Yazar: ARZU ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AY ÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İV ÖZET Göz merceğinde bulunan kristalin denilen proteinler merceğin saydamlığını sağlayan belirli bir yapıya sahiptir. Bu proteinlerin posttranslasyonel oksidasyonları normal yapılarını bozar ve lens saydamlığını kaybeder. Bu tez çalışmasında y-kristal ini erin yapısına askorbatın metal katalize oksidasyonunun etkisi incelenmiştir. Poliakrilamid jel elektroîorezi, elektrospray kütle spektroskopisi ve hızlı protein likit kromatografi tekniği çalışmaları sonucu Vs ve Vb kristalinlerin 2 mM askorbat ve 30-100 jıM Cu(ll) ile 2 saat 37'C'da inkübasyonu sonucu bu proteinlerde önemli yapısal değişiklikler saptanmıştır. Her iki proteinde de kümelenmeler ve kırılmalar meydana gelmiştir. Vs ve Vb kristalin Cu(ll) ile ve askorbat/Cu(II) ile oksidasyonun erken bir göstergesi olabilecek bir dimer oluşumu göstermiştir, «,-ketoglutarat ve piruvatın 10 mM, EDTA ve GSH'ın 2 mM derişimlerde oksidasyonu etkin bir biçimde inhibe ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Crystallins of the normal eye lens have a spesific structure that maintains lens transparency. Posttranslational oxidation of these proteins disrupt the normal structure and decrease lens fransparency. In this dissertation the effect of metal catalyzed oxidation of ascorbate on y-crystallin structure has been investigated. Based on polyacrylamide gel electrophoresis, electrospray mass spectra and fast protein liquid chromatographic studies, the purified bovine Vs and Vb crystallins showed significant structural changes by 2hr in vitro incubation at 37* C with 2 mM ascorbate and 30-100 jiM Cu(ll). Both aggregations and fragmentations have been observed. Vs and Vb crystallins form a dimer with Cu (II) and with ascorbate/Cu(ll) which may be an early marker of oxidation. It was found that