The impact of the Arab Uprisings on Turkish foreign policy towards Syria between 2010 and 2020
2010-2020 arasi dönemde Arap Bahari'nin Türkiye'nin Suriye'ye yönelik diş politikasina etkisi
  1. Tez No: 913231
  2. Yazar: ESAD HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMED MAHMOUD MOKHTAR HABIB MOUSSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Uzun süredir devam eden ve algılanan yeni tehditler, Türk dış politikasını yönünü Suriye'ye çevirmiştir. Bu tezimde, Türk dış politika elitlerinin 2010'dan 2020'ye kadar Türkiye'nin Suriye ile ilişkilerini nasıl çözümlediğini güvenlikleştirme merceği üzerinden analiz edeceğim. Adalet ve Kalkınma Partisi yönetimindeki Türkiye, 2002 ile 2010 yılları boyunca Suriye'ye yönelik aktif bir dış politika izledi.“Stratejik derinlik”,“sıfır sorun”ve partinin muhafazakâr kimliği bu dış politikayı harekete geçirici temel faktörler oldu. 2010 yılından sonraki Arap ayaklanmaları Türk dış politikasını önemli şekilde etkiledi. Daha evvel benimsenen arabuluculuk ve ikna gibi yumuşak güç araçları başarısız oldu. Türk hükümeti, söylemini dostane ilişkilerden düşmanlığa çevirerek Suriye'deki Esed hükümetine karşı reel politika unsurlarını benimsedi. Bu tez en temelde, 2011 sonrası Suriye'deki siyasi mücadeleye ilişkin Türkiye'nin dış politika söylemini analiz edecektir. Suriye'ye karışı Türk dış politikasındaki söylem ve politika stratejilerindeki değişimleri incelemek için Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme teorisini merkeze alan teorik bir yaklaşım kullanılacaktır. Bu doğrultuda bu tezin temel problematiği, 2010 sonrası dönemde Türk siyasi elitlerinin Suriye'ye yönelik söylemlerinin tehdit ve güvenlikleştirme bağlamında dış politika yapımını ve algılarını ne ölçüde şekillendirdiği sorusudur. Bu soruyu cevaplandırmak amacıyla bu tez, Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı, eski başbakanlık ve dışişleri ile savunma bakanlığı gibi kurumları ve bu kurumlardaki yetkilileri incelemektedir. Ayrıca, 2010 ve 2020 arası dönemdeki söylemleri, AK Parti iktidarındaki Türkiye'nin Suriye'ye yönelik ilk on yılındaki dış ilişkilerinin içeriğiyle karşılaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Longstanding and new perceived threats have driven Turkish foreign policy towards Syria. I will apply the lens of securitization in this thesis's analysis of how Turkish foreign policy elites construed Türkiye's relations with Syria from 2010 to 2020. Türkiye under the Justice and Development Party had pursued an active foreign policy with Syria during 2002 and 2010. The motivating factors of this foreign policy were“strategic depth,”“zero problems”and the party's conservative identity. The Arab uprisings, after 2010, had an impact on Turkish foreign policy. Previously employed soft tools of mediation and persuasion failed. The Turkish government changed its discourse from amity to enmity and adopted of realpolitik against the Asad government in Syria. This thesis will chiefly analyze the discourse of Türkiye's foreign policy on the political challenges within post-2011 Syria. A theoretical approach will be employed that draws on the Copenhagen School's securitization theory to study the shifts in discourse and policy strategy in Turkish foreign policy vis-à-vis Syria. In this thesis, I pose the main problematic: how the Turkish political elite's discourse on Syria shape foreign policy-making and perceptions on the nature of threats and securitization in the period after 2010? The thesis examines the following institutions and officials in Türkiye: the presidency, the erstwhile prime ministry, and foreign and defense ministries. I will compare the discourse between 2010 and 2020 with the content of Türkiye's foreign relations with Syria in the preceding decade.