Assessing quality of place in residential areas: case study of Konya
Konut alanlarında mekan kalitesinin değerlendirilmesi:Konya örneği
  1. Tez No: 553436
  2. Yazar: KHAIR MOHAMMAD HAYAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜGÜLSÜM DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İçinde yaşadığımız mekanın kalitesi, yaşam kalitemizi ve refahı gösterir. Yaşam alanlarının nitelikli ve başarılı mekanlar olarak tasarlanması gerekliliğinden hareketle tez çalışmasında, konut alanlarında mekan kalitesi konusunda araştırma yapılmasına karar verilmiştir. Konut alanları, kentin en önemli alan kullanımlarındandır. Bu alanlar hayatımızın çoğunu içinde geçirdiğimiz yerlerdir. Konut alanlarının sahip oldukları mekan kalitesi, hayatımızı zevkli hale getirebilir veya arzu ettiğimiz yaşam biçimini zorlaştırabilir.“mekan kalitesi”kavramı, mekanların başarı seviyesini ve yaşanabilirliğini tanımlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu araştırma, mekan kalitesini etkileyen fiziksel faktörleri irdeleyerek konut alanlarında mekan kalitesinin kritik parametrelerini değerlendirmeye yönelik etkin yaklaşımları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, daha önce mekan kalitesi konusunda yapılan çalışmalar ışığında amacına ulaşmaya çalışır. Bu amaca yönelik olarak çalışmanın yöntemi, kapsamlı bir literatür taramasına ve örneklem alan olarak seçilen Konya şehrinin kuzey koridorunda yer alan Bosna-Hersek mahallesinde gerçekleştirilen alan araştırmaları üzerine kurgulanmıştır. Çalışma kapsamında, mekan kalitesi kavramı ve mekanın duyu sistemimiz tarafından nasıl algılandığı, dış mekan aktivite türleri, konut alanlarında sosyal yaşam, kalite türleri ve mekan kalitesini değerlendirmeye yönelik ortaya konan parametrelere yer verilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda örneklem konut alanın mekan kalitesi, güvenlik, konfor, erişilebilirlik, okunabilirlik, karma kullanım ve estetik parametreleri doğrultusunda ele alınmış ve bu parametreleri değerlendirmeye yönelik bir kontrol listesi oluşturulmuştur. Oluşturulan kontrol listesinde yer verilen altı parametre örneklem alanında hafta içi ve hafta sonu gerçekleştirilen doğrudan gözlem yöntemi ile irdelenmiştir. İrdeleme sonucunda Bosna-Hersek mahallesinin mekan kalitesinin artırılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The quality of the place in which we live indicates our quality of life and well-being. Considering the need to design successful and quality living environments, it has been decided in this thesis to carry out a research on quality of place in residential areas. Residential areas are among the most important land-uses of the city. They are places where we spend most of our lives within them. Their quality of place can make our lives pleasurable or make it difficult to live as we want. The term“quality of place”is widely used to describe the level of success and livability of places. This research aims to investigate the physical factors affecting quality of place and attempts to provide effective approaches for assessing the critical parameters of quality of place in residential areas. The research tries to achieve its purpose in the light of previously conducted studies on quality of place. To achieve the mentioned purpose, the method of the study has been built on a comprehensive literature review and case study of Bosna-Hersek neighborhood located in the north of Konya city. Within the scope of the study, concept of quality of place and how a place is perceived by our sensory system, types of outdoor activities, social life in residential areas, types of quality and parameters for assessing quality of place are explained. The quality of place in the intended residential area has been assessed using safety, comfort, accessibility, legibility, mixed-use and aesthetic parameters and a criteria checklist has been developed to assess the mentioned parameters precisely. The six parameters included in the criteria checklist have been assessed in the intended area by direct observations during the week and on weekend. At the end, a variety of recommendations are made to improve the level of quality of place in Bosna-Hersek neighborhood.