Assessing urban heritage conservation practices in the UAE: The case studies of Heart of Sharjah and Khor Dubai
Birleşik Arap Emiritleri'nde kentsel miras koruma uygulamalarının değerlendirilmesi: Sharjah ve Hur Dubai örnek çalışmaları
- Tez No: 857547
- Danışmanlar: Assoc. Prof. FİLİZ KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kentsel mirasın korunması, kültürel bağların korunması, bir yer duygusunun geliştirilmesi ve sürdürülebilir şehir gelişiminin sağlanması için çok önemlidir. Bu çalışma, hızlı modernleşmenin geleneksel mimariyi ve tarihi kent merkezlerini bozarak kentsel bozulma, bozulan sosyal ilişkiler ve geleneksel pazarlarda ekonomik gerileme gibi alt krizlere yol açtığı Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Sharjah ve Dubai bağlamını incelemektedir. Yapılı mirası restore etme, yeniden yapılandırma ve rehabilite etme çabaları ortaya çıkmıştır. Ancak bunların etkinliğini anlama ve mimari ve kentsel düzeylerde kalitesini değerlendirme konusunda bir bilgi boşluğu bulunmaktadır. Araştırma üç temel soruyu ele almaktadır: The Heart Sharjah ve Khor Dubai'de kentsel ve mimari mirasın korunmasına yönelik mevcut uygulamalar nelerdir? Bu uygulamalar Uluslararası Tüzüklere bağlı kalarak miras değerlerini etkili bir şekilde koruyor mu ve bölgesel örneklerle karşılaştırıldığında güçlü ve zayıf yönleri nelerdir? Son olarak, bu uygulamalar nasıl geliştirilebilir? Bu soruların yanıtlanmasında nitel ve vaka çalışması yöntemleri kullanılmıştır. Sharjah ve Dubai'deki kentsel mirasın mevcut durumunu araştırmak için literatür taraması, görsel veri analizi, tarihi haritalar ve yerinde gözlemler kullanılmıştır. Bulgular, tasarım özgünlüğünün, kültürel önemin, özgün kullanımların ve tarihsel süreklilik gibi ilkelere bağlılığın korunmasındaki zorlukları ortaya koymaktadır. Çalışma, bu zorlukların üstesinden gelmek için özgünlüğe odaklanma, tampon bölgelerle çevrili bağlantılı ve yürünebilir kentsel miras alanları oluşturma ve konut varlığını entegre etme gibi çok sayıda öneri sunmaktadır. Bu araştırma, krizlerden sonra miras alanlarının yeniden inşasını tartışarak sadece kriz sonrası yeniden yapılanma alanına değil, aynı zamanda Uluslararası Kılavuz İlkeleri ve küresel koruma yöntemlerini doğruladığı için miras koruma alanına da katkıda bulunmaktadır. Gelecekteki çalışmalar, inşa edilmiş mirasın daha geniş değerlendirmelerini kapsayabilir, halkın algısını ve katılımını daha derinlemesine inceleyebilir veya BAE'nin restore edilen mirasının dayanıklılığını ve BM'nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG'ler) ile uyumunu inceleyebilir.
Özet (Çeviri)
Urban heritage conservation is pivotal for preserving cultural connections, fostering a sense of place, and ensuring sustainable city development. This study delves into the context of Sharjah and Dubai in the United Arab Emirates, where rapid modernization has disrupted traditional architecture and historic urban centers, resulting in sub-crises such as urban decay, degraded social relations, and economic decline in traditional markets. Efforts to restore, reconstruct, and rehabilitate built heritage have emerged. However, there is a knowledge gap in understanding their effectiveness and assessing their quality on architectural and urban levels. The research addresses three primary questions: What are the existing practices in The Heart Sharjah and Khor Dubai for conserving their urban and architectural heritage? Do these practices effectively preserve heritage values while adhering to International Charters, and what are their strengths and weaknesses compared to regional examples? Lastly, how can these practices be enhanced? In answering these questions, qualitative and case study methods are employed. Literature review, visual data analysis, historical maps, and on-site observations are used to explore the current state of urban heritage in Sharjah and Dubai. The findings reveal challenges in preserving design authenticity, cultural significance, original uses, and adherence to principles like historical continuity. The study offers numerous recommendations to address these challenges such as focusing on authenticity, establishing connected and walkable urban heritage sites surrounded by buffer zones, and integrating residential presence. This research contributes not only to the post-crisis reconstruction field by discussing the rebuilding of heritage areas after crises but also to the heritage conservation field, as it validates International Guidelines and global conservation methods. Future studies could encompass broader assessments of built heritage, delve deeper into public perception and participation, or examine the resilience of the UAE's restored heritage and its alignment with the UN's Sustainable Development Goals (SDGs).