Ankara ili ve ilçeleri apidae (hymenoptera) familyası üzerinde sistematik araştırmalar ve bunların ayçiçeği (Helianthus annuus L.) bitkisindeki pollinatör etkileri üzerine ön-çalışmalar
  1. Tez No: 55345
  2. Yazar: AHMET MURAT AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞE ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
JV ÖZET Bu çalışmada Apidae familyası ele alınmış ve üç akfamilyadan 12 tür tespit edilmiştir. Ankara İH ve ilçelerinde bulunan türlere ait altfamirya, cins ve tür tam anahtarları verilmiştir. Çalışma alam dışında olup, ülkemizde varlığı bilinen türler de bu tam anahtarlarına ilave edilmiştir. Türlerin sinonimleri, morfolojileri, Dünya ve Türkiye'deki yayılışları, incelenen materyale ait bilgi ve ziyaret ettikleri bitkiler veıilmiştir. Yeterli sayıda erkek bireyin bulunamadığı Megabombus armeniacus, M pascuorum ve M. humiHs dışındaki türlerde genital organ yapısı incelenmiş, tarifleri yapılmış ventral yönden ayrıntılı olarak çizilerek ve dorsal yönden de bilgisayar yardımı ile fotoğraflanarak böceğin morfolojisine eklenmiştir. Bunun dışında bir ayçiçeği tarlasında yapılan bir ön-çalışma ile ayçiçeği bitkisinde pollinator etkisi olan böcek türleri ve bunların ziyaret oranlan saptanarak, ayçiçeği verimine etkileri tartışılmıştır. Buna göre en yüksek pollinator etkiye sahip türün Apis mettifera olduğu, bunun dışında Hahctus sp., Andrena sp., Pyrobombus niveatm ve Megabombus argittaceus türlerinin ayçiçeğinde pollinator etkisi olan böcek türleri olduğu saptanmıştır, aynca bu türlerin etkisiyle ayçiçeği bitkisinde tane miktarı ve yağ oranının belirgin biçimde araş gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 12 species from three subfamilies which are all belong to the family Apidae are found with also their keys of subfamily, genera and species' in Ankara region. The species from the family Apidae which were found in Türkiye before are added to the diagnostic keys to make them more extensive. Synonymies, host plants and their World and Türkiye distributions are also given as general knowledge with the examined material. The drawings of the ventral view and the computerized photographs of the dorsal view of the male genitalia are given except the species Megabombus armeniacus, M. paseuorum and M. humitis which were not enough in number. As an addition the pollinator effects of the insects on sunflower cultivators in a given area are studied with also regarding their effects on the productivity. As a result it was seen that the main pollinator of the sunflower is Apis meitifera, the other important pollinators are Halictus sp., Andrena sp., Pyrobombus niveatus and Megabombus argittaceus and it is also shown that because of the pollinator effects of these species' the oil percentage and the seed production of the sunflower had increased.