8. sınıf öğrencilerinin sürdürülebilir okul kavramı konusunda zihinsel algılarının betimlenmesi
Description of the 8th grade students' mental perceptions about the concept of sustainable school
- Tez No: 553461
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmada, çalışma grubunu oluşturan sekizinci sınıf öğrencilerinin hayalindeki sürdürülebilir okulları tasarlamaları istenerek, sürdürülebilir okul kavramı konusunda zihinsel algılarının betimlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin sürdürülebilir yaşam ve sürdürülebilir gelişme konusundaki zihinsel algılarının betimlenmesi bunun yanında çalışmanın“Sürdürülebilir Okul Tasarlama”sürecinde öğrencilerde; çevre bilinci oluşturma, kaynakları verimli ve tasarruflu kullanma bilinci oluşturma, düşünme yeteneği ve tasarım yeteneğini geliştirme gibi alt amaçlar da bulunmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda çalışmada araştırmaya katılan“Sekizinci sınıf öğrencilerinin sürdürülebilir okul kavramı konusunda zihinsel algıları nedir?”sorusuna cevap aranmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji (olgu bilim) deseni kullanılan bu araştırmanın çalışma grubunu belirlemede amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Çalışma 2018-2019 eğitim-öğretim yılında sosyo-ekonomik düzeyi orta düzeyde olan öğrencilerin oluşturduğu bir devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu 17 (5 Kız, 12 Erkek) öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada, çalışma grubunu oluşturan öğrencilerin“Sürdürülebilir Okul”hakkında oluşturdukları çizim, rapor ve model ile çalışma grubunu oluşturan öğrencilerle yapılan görüşmeler veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Öğrencilerin yaptıkları resimler, resimleri açıklayan raporları ve sonuçta oluşturulan model ile çalışmalarında sonunda yapılan görüşme sonuçları içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sürdürülebilir okul tasarımı kısmında kısmen de olsa malzeme temin etme sıkıntısı yaşanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ışığında; öğrencilerin sürdürülebilir okul kavramına ilişkin fikirleri yedi tema altında toplanmıştır. Bu temalar atık yönetimi, enerji, gıda, okul peyzajı, sosyal boyut, su ve ulaşım şeklindedir. Araştırma sonucunda ayrıca öğrencilerin sürdürülebilir yaşam koşullarına istekli olduğu, sürdürülebilir olarak tasarlanan bir okulda da öğrenim görmek istedikleri belirlenmiştir. Bu çalışmanın ilgili literatürdeki eksikliği tamamlayarak, bundan sonra yapılacak çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to describe mental perceptions of the eighth grade students about the concept of sustainable school by asking them to design sustainable school in their dream. In addition, in this research there is to describe the students' mental perceptions about sustainable living and sustainable development as well as the study has also sub-objectives such as creating enviromental awareness and creating awareness to use resources efficiently and economically, devoloping the ability to think and developing design skills on students who are in process of ''sustainable school design.'' In the line with this objectives it is looked for the answers of question ''What is the mental perception of eighth grade students about the concept of sustainable school?'' In this research phenomenology from qualitative reseach methods was used and to determine the study's working group criterion sampling from purposive sampling methods was used. The study was conducted in a public school composed of students who are intermediate socio-economic level in 2018-2019 academic year. The working group consisted of 17 (5 girls, 12 boys) students. In this study; the drawings, reports and models about sustainable school were made by students in working group, and interviews were made with students in working group were used as data collection tools. Student's picture, reports which express pictures and model was formed in conclusion and results of interviews were analyzed with concent analysis. In part of the sustainable school design of the research, there has been a shortage of material procurement. In the light of the finding of the research, the idea of students about concept of sustainable school are gathered under seven themes. These themes are waste management, energy, food school landscape, social dimention, water and transportation. As a result of the research, it was determined that the students were eager for sustainable living conditions and they wanted to study in a sustainble school. It is thought that this study will shed light on the studies will be done by completing the lack of relevant literature.