English as a lingua Franca: Awareness of instructors and pedagogical influences
Ortak dil olarak İngilizce: Eğitmen farkındalığı ve öğretimsel etkileri
  1. Tez No: 553471
  2. Yazar: MELTEM ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Küreselleşen dünyada İngilizce kullanımı ve sınıflarda İngilizce öğretimi zaman zaman birbirine uymamaktadır. Çalışma, bu gerçeği ölçünlü dile karşı Ortak Dil Olarak İngilizce (ELF) kavramına referansla ve ELF farkındalığının İngilizcenin yabancı dil olarak öğretilmesine etkilerini göstererek vurgulamayı hedeflemektedir. Bu tez çalışmasının temel amacı, bir üniversite hazırlık okulunda çalışan anadili İngilizce olan ve olmayan İngilizce eğitmenlerinin ELF konusundaki algılarını araştırmaktır. Çalışma, İngilizce eğitmenlerinin ölçünlü İngilizce, aksan ve ELF hakkındaki algılarıyla birlikte anadili İngilizce olan ve olmayan eğitmenlere yönelik algılarını da araştırmıştır. Bu yolla, ELF sınıf uygulamalarını incelemeyi ve ELF ortamında çalışmanın algı ve sınıf uygulamaları üzerindeki etkisini anlamayı amaçlamıştır. Ayrıca, bu grupların algıları arasında fark olup olmadığını araştırmıştır. Bu amaçlarla veri toplamak için bir anket tasarlanmıştır. Anket soruları, ELF literatürüne dayanarak geliştirilmiştir;“İfadelerden bazıları önceki anketlerden alınmış ve uyarlanmıştır”(Curran&Chern, 2017),“bazıları ELF ilkelerine dayandırılarak”hazırlanmıştır (Barzegar Rahatlou ve ark., 2018). Çalışmaya, ELF ortamına sahip bir vakıf üniversitesinin hazırlık okulunda çalışan 26 İngilizce eğitmeni katılmıştır. Veri toplama sürecinden sonra, nicel veriler SPSS veri analiz programıyla çözümlenmiş ve nitel veriler içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Sonuçlar, eğitmenlerin ELF kavramlarının farkındalıklarını ve sınıf uygulamalarıyla testlere dâhil edilmesine sıcak baktıklarını, ancak sınıflarında, öğrencileri için pedagojik bir model olarak gördükleri ölçünlü İngilizceyi benimsediklerini göstermiştir. Eğitmenler, anadili İngilizce olan ve olmayan eğitmenler arasında yapılan ayrımcılığı gözlemlediklerini ancak onaylamadıklarını belirtmişlerdir. İngilizcenin anadil olmasının ideal öğretmen olmanın bir kıstası olmadığına ve her grubun öğrencilere sunacakları farklı becerileri olduğuna inanmaktadırlar. Ayrıca, yapılan çalışmanın neticesinde ELF algılarıyla sınıf uygulamaları açısından anadili İngilizce olan ve olmayan eğitmenler arasında anlamlı fark olmadığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The way English is taught and how modern English is used in the global world may mismatch from time to time. This study aims to highlight this fact with reference to English as a Lingua Franca (ELF) as opposed to Standard English (SE) and how the awareness of ELF influences EFL. For this, the study investigates the perceptions of native and non-native instructors. The study explores the instructors' perceptions on Standard English, accents, and ELF as well as their perception towards native English speaker teachers (NEST) and non-native English speaker teachers (NNEST). Through this way, it aims to examine their classroom implementation of ELF and understand the effect of working in an ELF environment on their perception and the classroom practices. Another objective is whether there are any differences between the perceptions of NESTs and NNESTs. In order to collect data for such purposes, Survey on Perceptions of Instructors on English as a Lingua Franca was designed. The survey questions were developed based on the related literature on ELF;“some of the statements were extracted and adapted from a few of the questionnaires”(Curran & Chern, 2017) and“a number of them were based on the principles associated with ELF”(Barzegar Rahatlou et al., 2018: 5). The study sampled 26 English as a Foreign Language (EFL) teachers working at preparatory school of a foundation university which has an ELF setting. After the data collection process, the quantitative data were analyzed using descriptive and inferential statistics via SPSS (Statistical Package of Social Sciences) and the qualitative data were analyzed through content analysis. The results revealed that the teachers are aware of the ELF notions and open for implementations in the classrooms and tests, however, they still embrace SE norms in class as they see it as a pedagogical model for their students. They see the discrimination between NESTs and NNESTs but they do not approve it because they believe that all have different skills to offer for their students and nativeness is not a criterion for being an ideal teacher. It is also found out that there are no significant differences between the perceptions of NESTs and NNESTs in terms of ELF perceptions in an ELF setting and ELF implementation in the classroom.