Yerel yöneticilerin yaşlıya bakış açılarının değerlendirilmesi: İstanbul örneği
The evaluation of local administrators' thoughts/views on the elderly: The case of İstanbul
  1. Tez No: 553476
  2. Yazar: AYŞE SEZER DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de nüfus hızla yaşlanmaktadır. Hızla yaşlanan nüfusun birçok ihtiyacı bulunmaktadır. Yerel yönetimlerdeki idarecilerin, değişen toplumsal yapımızda daha görünür hale gelen sosyal sorunlardan yaşlılığa yönelik farkındalıklarının ortaya konması, ülkemizde henüz ideal düzeyde yaygınlaşmamış yaşlı hizmetleri hakkındaki düşünce, proje ve önerilerinin tespit edilmesi bu noktada önem arz etmektedir. Bu çalışma İstanbul örnekleminde yerel yönetimlerdeki yaşlı hizmetlerinin ihtiyaca cevap verebilirliğini, idarecilerin yaşlıya bakış açısı ile birlikte değerlendirmiştir. Nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı araştırmanın örneklemini İstanbul'un 39 ilçe belediyesinde yaşlı hizmetlerinden sorumlu müdürler, müdürlere çeşitli sebeplerle ulaşılamadığı takdirde yaşlı birim şefleri ve meslek elemanları oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında kullanılan“Yaşlıya Bakış Açısı Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”, ilgili literatür taranarak araştırmacı tarafından tasarlanmış ve 39 katılımcı ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşme formu ile katılımcıların demografik bilgileri, yaşlı farkındalığı ve yaşlı hizmetleriyle ilgili görüş ve önerileri belirlenmeye çalışılarak betimsel analiz yapılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında yerel yöneticilerle yapılan görüşmeler sonucunda artan yaşlı nüfus ile ilgili farkındalığın yeterli seviyede olmadığı ve yerel yönetimlerde yaşlı hizmetlerinin nitelik ve nicelik açısından da yetersizliği yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Katılımcıların yaşlılığı tanımlamaları, yaşlılık algıları ve huzurevi hakkındaki düşüncelerinin benzeştiği görülmüş ve hipotezler doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As in all over the world, the population of our country gets older rapidly. Moreover the ging population demand more necessities. In recent years, it became more important to determine the awareness of the administrators in the aging population and also to determine the opinions, projects and suggestions of the Administrators about the elderly services which are not widespread in our country. This study has taken Istanbul as a sample and evaluated how the elderly services in local administration respond the aging people needs and also revealed elderly awareness of the local administrators. The sample of the study, where quantitative and qualitative research methods are used together, consists of managers in charge of Aged Services in 39 District Municipalities of Istanbul, aged unit chiefs and professional staffs if managers cannot be reached for different reasons. Old Age Awareness Semi-Structured Interview Form, which is used for data collection, was designed by the researcher after the related literature reviewed. Face to face 39 participants were interviewed. With interview form, a descriptive analysis was executed to determine the participants' demographic information, elder awareness and opinions and suggestions about the elder services. SPSS 24.0 package program was used for statistical analysis. The result of the literature readings and interviews about aging, it was found that the awareness of the growing elder population was not ideal and also the elder services were insufficient in terms of quality and quantity. Furthermore, it was seen that the participants' views about the definition of aging, old age perceptions and thoughts about the nursing home were similar and the hypotheses were confirmed.