Yaşlılarda yaşam kalitesi ve yaşlılık algısında sosyal hizmetin rolü: Ankara örneği
The quality of life in elderly population and the role of social services in self-perceptions of aging: The case of Ankara
  1. Tez No: 560341
  2. Yazar: SALİHA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yaşlanma, canlının doğumuyla başlayıp ölümüyle sonuçlanan doğal bir süreçtir. İleri yaşlara ulaşıldığında yaşlılık dönemi başlamakta ve yaşlanma sürecinin sonuna yaklaşılmaktadır. Doğal bir sürecin son evresi olan ve biyolojik, psikolojik, ekonomik veya sosyal açılardan yaşanabilen yaşlılık, hem bireysel hem toplumsal bir olgudur. 20. yüzyılın ortalarından itibaren birçok ülkede yaşanan demografik geçiş süreciyle beraber yaşlılıkla ilgili sosyal politikalar önem kazanmış, sosyal hizmetlerde dönüşüme sebep olmuştur. Kamu hizmetlerinin yerelleşmesiyle yerel yönetimlerin sosyal politika uygulamalarındaki rolü artmıştır. Yaşlının yaşam kalitesini olumlu algılaması veya yaşlılığın doğal bir süreç olduğuna ilişkin bakış açısına sahip olması, içinde bulunduğu dönemin risklerine karşı kendisini güçlü kılmaktadır. Bu sebeple bu araştırmada yaşlılıkta yaşam kalitesinin ve yaşlanma tutumunun yakın ilişkili olduğundan hareket edilmiş, yaşam kalitesi ve yaşlanma tutumu arasındaki ilişkinin demografik bilgilere göre farklılığının incelenmesi ve yaşam kalitesiyle yaşlanma tutumu arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında konuyla ilgili literatür taraması ve anket çalışması yapılmış, verileri elde etmek için Ankara Büyükşehir Belediyesi Yaşlılara Hizmet Merkezi'nden hizmet alan 60 yaş üstü 225 yaşlıya demografik formla birlikte DSÖ Yaşam Kalitesi Yaşlı Modülü ve Avrupa Yaşlanma Tutumu Anketi uygulanmış, veriler yüz yüze görüşmeler yapılarak anket yöntemiyle toplanmış, SPSS 23 analiz programıyla analiz edilmiştir. İstatistiksel olarak ki kare testi ve çapraz tablolar kullanılmıştır. Yaşam kalitesiyle yaşlanma tutumu arasında doğru bir orantı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aging is a natural process that starts with birth and ends with death. By getting older, old age begin sandaging process gets closer to an end. Oldage, which is the last stage of a natural processand can be experienced in biological, psychological, economic and social ways is both in dividual and socialfact. Ever since the middle of the twentieth century, with the demographic changing processes began in many countries, policies about old age became crucial and caused transformation on social services. With the localization of public services, social policy implementing role of local authorities has increased. An old aged person having positiveperception of life quality or having the perception that aging is a natural process, make sold aged people strong against the risks of period which they live in. Therefore, this study grounds on the close relationship between life quality in old age and attitude toward saging and aims to analyse the differences of relationship between life quality and attitude to ward saging in demographical terms, reval the relationship between life quality and aging attitude. To scope of the study, a literature reviewand survey studies been made. Inordertoacquire data, 225 people who are overage of 60 have been conducted WHOQOL-OLD and AAQ. Datas were collected by face to face interview sandanalysed with SPSS 23 program. Chi-Square Test and cross tabulationare used statistically. It is concluded that there is a positive correlation between life quality and attitude to aging.