Sınıf öğretmenlerinin ve sınıf öğretmeni adaylarının kaynaştırma eğitimi yeterliliklerinin incelenmesi
Analyzing the competencies of primary school teachers and pre-service primary school teachers in inclusive education
- Tez No: 553492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, İstanbul Pendik ilçesinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sınıf Eğitimi Anabilim Dalında okuyan son sınıf sınıf öğretmeni adaylarının bazı demografik özelliklere göre kaynaştırmaya karşı tutumları ile kaynaştırmada öğretmen yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı İstanbul ili Pendik ilçesinde bulunan ilkokullarda görev yapan 280 öğretmen ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sınıf Eğitimi Anabilim Dalında okuyan 180 son sınıf sınıf öğretmeni adayı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Kişisel Bilgi Formu', 'Entegrasyona Karşı Tutum Ölçeği (EKTÖ)' ve 'Kaynaştırmada Öğretmen Yeterliği Ölçeği (KÖYÖ)' kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik programında çözümlenmiştir. Ölçek sonuçlarının değerlendirilmesinde ise Kolmogorov Smirnov testi, t-testi, tek yönlü ANOVA, Kruskal Wallis-H testi, Mann Whitney-U testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, kaynaştırma eğitimi almış öğretmen adaylarının kaynaştırma eğitimi almayanlara oranla genel yeterliliklerin daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının kaynaştırma eğitimi yeterliliklerinin yaşa, cinsiyete, mezun olunan lise türüne göre manidar bir farklılık olmadığı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationship between the attitudes of primary school teachers and pre-service primary school teachers working in primary schools affiliated to the Ministry of National Education in Pendik, Istanbul towards inclusion and teacher competencies for inclusive education according to some demographic characteristics. The study group consisted of 280 teachers working in primary schools in Pendik, Istanbul and 180 final year teacher candidates studying in the Department of Classroom Teaching at Marmara University Atatürk Faculty of Education in the 2017-2018 academic year. In the study, 'Personal Information Form ', 'Attitudes Towards Integration Scale' and 'Teacher Efficacy for Inclusive Practices Scale' (TEIP) were used as data collection tools. The data obtained were analyzed in SPSS 22.0 statistics program. Kolmogorov Smirnov test, t-test, one-way ANOVA, Kruskal Wallis-H test, Mann Whitney-U test and correlation analysis were used to assess the results of the scale. The results of the study showed that the overall teacher efficacy of the teacher candidates who took courses for inclusive education were higher than those who did not. It has been concluded that there is no significant difference in the efficacy of pre-service teachers' for inclusive practices by age, gender and type of high school from which they graduated.