Üniversite öğrencilerinde aile içi dini aktiviteler dini tutum ve yaşam doyumu arasındaki ilişki
The relationship between of family religious activities religious attitude and satisfaction with life university students
- Tez No: 553491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESRA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinde aile içi dini aktiviteler, dini tutum ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelenmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemini, seçkisiz örneklem yöntemi ile 2018-2019 eğitim öğretim yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde çeşitli fakültelerde eğitim gören 522 öğrenci (297 Kadın, 225 Erkek) oluşturmaktadır. Verilerin analizinde SPSS Windows 25 programından yararlanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler arasındaki ilişkileri belirlemek için“Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi”, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkeni yordama düzeyini ortaya koymak amacıyla“Çoklu Regresyon Analizi”kullanılmıştır. Bununla birlikte araştırmada kullanılan ölçeklerden elde edilen puanların iki grup ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığını bulmak için“İlişkisiz T Testi”ikiden fazla değişkenin ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığını bulmak içinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Elde edilen analiz bulgularına göre; aile içi dini aktivite ölçeğinin önem ve sıklık boyutu ile dini tutum ölçeğinin biliş, duygu, davranış ve ilişki alt boyutları toplam puanları bireylerin yaşam doyumunu pozitif ve istatiksel olarak anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Bireylerin yaşam doyumu ile dini tutumları cinsiyete göre anlamlı farklılıklar göstermekte; yaş ve sınıf düzeyi değişkenine göne anlamlı farklılıklar göstermemektedir. Yaşam doyumu bireylerin algıladıkları ekonomik durumlarına göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Fakat bireylerin algıladıkları ekonomik durumları aile içi dini aktivite ve dini tutum yönünden farklılık oluşturmamaktadır. Son olarak aile içi dini aktivite, dini tutum ve yaşam doyumu, bireylerin anne baba tutumlarını algılamalarına göre anlamlı farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the relationship at university students of family religious activities, religious attitude and satisfaction with life. The sample of the study was composed of 522 (297 Female, 225 Male) students chosen randomly from different departments of Istanbul Sabahattin Zaim University at 2018-2019 academic year. In the analysis of the data, by the help of SPSS Windows 25 softwares. To reveal the relationship between the scales used in the research“Pearson Moment Product Correlation Analysis”, in order to determine the predictive level of dependent variables of independent variables“Multiple Regression Analysis”tests were used. However the scores obtained from the scales used in the research were significant in the difference between the two groups means“İndepented Samples T”, and the significance of the difference between the means of more than two variables One way variance for analysis“One Way Anova”tests were used. According to the results obtained analysis; there is a positive and statistically significant relationship betweenthe importance and frequency of family religious activity scale with total scores of cognitive, emotion, behavior and relationship sub-dimensions of religious attitude scalelife satisfaction of individuals. Individuals' life satisfaction and religious attitudes show statistically significant differences according to gender; does not show significant differences according to age and grade level variable. Life satisfaction shows significant differences according to the economic conditions perceived by individuals. However individuals' perceived economic status does not differ in terms of family religious activity and religious attitude. Finally of family religious activities,religious attitude and satisfaction with life, Individuals' attitudes differ significantly according to their perceptions of parents.