Örgüt kültürü ve iş yeri yalnızlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between organizational culture and work place loneliness
- Tez No: 553497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İşletmelerin var olmasını sağlayan en temel unsur insandır. Dünyamızda küreselleşme ve teknolojinin hızla yayılması ile birlikte işletmeler arasında çok büyük bir rekabet ortamı oluşmuştur. İşletmelerin rekabet gücünü arttıran unsurların başında insan kaynağının verimli bir biçimde yönetilmesi gelmektedir. İşletmede çalışanlara mutlu ve huzurlu ortam oluşturarak, işletmeye bağlılıkları sağlanmalı ve onlardan en yüksek biçimde verim alınmalıdır. Araştırma İstanbul Atatürk havalimanında yer hizmetleri personeli olarak çalışan kişilere uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini 202 kişi oluşturmaktadır. Araştırma kolayda örneklem yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmamızın örneklemini oluşturan bireylere ilk olarak demografik özelliklerini ortaya çıkaracak sorular sorulmuştur. Anketin ikinci bölümünde, çalışanların işletmelerindeki örgüt kültürünü ortaya çıkaran Cameron ve Quinn' in geliştirdiği örgüt kültürü ölçeği kullanılmıştır. Anketin son bölümünde çalışanların, iş yeri yalnızlıklarını ortaya çıkarmak için Wright, Burt ve Strongman tarafından geliştirilen iş yaşamında yalnızlık ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri analiz edilirken SPSS 25 ve AMOS 25 paket programları kullanılmıştır. Araştırmada bulunan verilerin incelenmesinde ''Güvenilirlik Analizi'', ''Korelasyon Testi'', ''Doğrulayıcı Faktör Analizi'' ve ''Yapısal Eşitlik Modeli'' betimleyici istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda Klan kültürünün, iş yerinde yalnızlığı düşürdüğü sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada Piyasa kültürü ile iş yeri yalnızlığı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiş ancak etki bulunamamıştır. Adhokrasi ve Hiyerarşi kültürleri ile iş yeri yalnızlığı arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The most fundamental element that enables businesses to exist is man. With the globalization and the rapid dissemination of technology in our world, there has been a great competition among the enterprises. One of the most factors that increase the competitiveness of enterprises is the efficient management of human resources. By creating a happy and peaceful environment for the employees in the enterprise, their commitment to the business should be ensured and the highest efficiency should be obtained from them. The research has been applied to the people working as ground handling personnel at Istanbul Atatürk Airport. The sample consisted of 202 people. The research was done with easy sampling. The individuals who made up the sample of our research were asked questions that would first reveal their demographic characteristics. In the second part of the survey, the scale of organizational culture developed by Cameron and Quinn, who revealed organizational culture in employees' businesses, was used. In the last part of the survey, the workplace loneliness scale was used in the work life developed by Wright, Burt and Strongman to reveal workplace loneliness of employees. SPSS 25 and Amos 25 package programs were used to analyze the research data. Descriptive statistical techniques such as“Reliability Analysis”,“Correlation Test”,“Confirmatory Factor Analysis”and“Structural Equation Model”were used in the analysis of the data. The results of the study concluded that the clan culture reduced loneliness at work. The study found a significant and positive relationship between market culture and workplace loneliness, but there was no siginificant effect. No significant relationship was found between adhocracy culture, hierarchy culture and workplace loneliness.