Assessment of the role of neuropeptide y in the regulation of hematopoietic stem cells
Hematopoetik kök hücre regülasyonunda nöropeptid y (NPY)´nin rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 553518
  2. Yazar: BARIŞ ULUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Hematoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Hematology, Medical Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Hematopoetik kök hücrelerin (HKH) farklılaşması, kendini yenilemesi ve sessizliği sıkı bir şekilde düzenlenir ve olgunlaşmamış kök hücrelerin çoğunluğu sesizdir. Bu, HKH'leri sürekli hücre bölünmesinden ve kök hücre havuzunun tükenmesinden korur. Bir nörotransmitter olan Neuropeptide Y (NPY) merkezi veya periferik sinir sistemindeki sempatik sinirlerden salınır. Nöropeptid Y'nin (NPY), MKH'ler tarafından kemik iliği nişinde salgılandığı ve dolaylı olarak HKH fonksiyonunu etkilediği gösterilmiştir. Bununla birlikte, NPY'nin HKH'ler üzerindeki doğrudan etkisi bugüne kadar araştırılmamıştır. Bu tez çerçevesinde, NPY'nin HKH hücre döngüsü ve gen ekspresyonu üzerindeki etkilerini araştırarak NPY'nin HKH'lerin düzenlenmesi üzerindeki etkisinin açığa çıkarılması amaçlanmıştır. NPY reseptörleri Y1-Y5'in, çoğu HKH'de ve olgun hematopoetik hücre alt gruplarında yüksek oranda ifade edildiği gösterilmiştir. Kültürde Y1, Y2, Y4 ve Y5 ifadelerinin zamanla azaldığı, buna karşın NPY-Y3 ifadesinde belirgin bir artış olduğu gözlenmiştir. 300 nM NPY'nin HKH çoğalmasını baskıladığı, G0 fazındaki HKH miktarında ve hücre çoğalması ve sessizliğinde görevli FOXO3, DICER1, PCNA, SMARCA2 ve PDK1'in gen ekspresyon seviyelerinde artışa neden olduğu gösterilmştir. RNAseq dizileme sonuçlarına göre NPY uygulanmış HKH'lerde kontrol grubuna göre ifadesi değişen iki gen olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, NPY'nin, hücre çoğalmasını ve sessizliğini modüle ederek, HKH kaderinin düzenlenmesinde doğrudan bir etkisi olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Differentiation, self-renewal and quiescence of Hematopoietic stem cells (HSCs) is tightly regulated and the majority of the immature stem cells is quiescent. This protects the HSCs from the strain of constant cell division and depletion of the stem cell pool. Neuropeptide Y (NPY) is released from sympathetic nerves in the bone marrow (BM) and by MSCs, and has been shown to indirectly affect HSC function. However, the direct effects of NPY on HSCs has never been assessed. In the framework of this thesis, we explored the effect of NPY on the regulation of HSCs by performing a detailed analysis of the effects of NPY on HSC cell cycling and gene expression. The NPY receptors Y1-Y5 were highly expressed on both immature and mature hematopoietic cell subsets. In culture, expression of Y1, Y2, Y4 and Y5 by HSCs was shown to decrease in time, whereas a significant increase in the expression of NPY-Y3 was observed. NPY suppressed HSC proliferation, as confirmed by an increase of HSCs in G0 phase and an increase in the gene expression levels of FOXO3, DICER1, PCNA, SMARCA2 and PDK1, which all have been shown to play an important role in the regulation of cell proliferation and quiescence. Using RNASeq we detected two differentially expressed genes in NPY treated HSCs compared to untreated control HSCs. These data provide an indication that NPY plays a direct effect on the regulation of HSC fate by modulating cell proliferation and quiescence.