Siirt ili Kurtalan ilçesi Çayırlı Köyü'nün farklı yükseltilere sahip merasının vejetasyon özelliklerinin belirlenmesi
Determine of the vegetation characteristics of different altitude of pasture area in the Çayırlı village of Kurtalan district of Siirt province
- Tez No: 553524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİZAMETTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı; Siirt ili Kurtalan ilçesi Çayırlı Köyü'nün farklı yükseltilere sahip merasının vejetasyon özelliklerinin belirlenmesidir. Araştırma sahasında, modifiye edilmiş tekerlekli lup (halka) metodu kullanılarak meranın bitki örtüsü özellikleri incelenmiştir. Çalışma alanında bitkiyle kaplı alan, botanik kompozisyon, familya sayıları, meraya ait toprak özellikleri, mera durumu ve sağlığı gibi özellikler tespit edilmiştir. Araştırma sonucuna göre; toplam bitki ile kaplı alan 1. yükseklikte %63.0, 2. yükseklikte ise %59.0 olarak belirlenmiştir. Bitki ile kaplı alanda 1. yükseklikte buğdaygillerin oranı %19.5, baklagillerin oranı %17.25 ve diğer familyaların oranı ise %26.25 olarak belirlenirken, 2. yükseklikteki buğdaygillerin, baklagillerin ve diğer familyalara ait bitkilerin oranı sırasıyla %15.0, 14.75 ve 29.25 olarak saptanmıştır. Bitki ile kaplı alanda botanik kompozisyondaki buğdaygillerin oranı ortalaması %28.06, baklagillerin oranı %26.08 ve diğer familyalara ait bitkilerin oranı ise %45.86 olarak incelenmiştir. Çayırlı Köyü'ne ait meranın botanik kompozisyonu üzerinde yapılan incelemede herhangi bir azalıcı bitkiye rastlanılmamıştır. Bu nedenle mera durumu bakımından“zayıf mera”, mera sağlığı bakımından ise“riskli mera”sınıfında değerlendirilmiştir. Bu yüzden Çayırlı Köyünün Mera alanının ıslah çalışmasına ihtiyaç duyulduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine of the vegetation characteristics of different altitude of pasture area in the the Çayirli village of Kurtalan district of Siirt province. In the research area, the plant characteristics of pasture were examined by using modified wheeled ring method. In the study area, plant-covered area, botanical composition, family numbers, soil properties of pasture, pasture condition and health characteristics were examined. According to the results of the research; The total area covered by plant at first height was determined as 63.0% and at second height 59.0%. In the area covered with the plant, the ratio of at first height of the wheat was 19.5%, the rate of the legumes was 17.2% and the other families were determined at second height as 26.25%. The proportion of wheats, legumes and other family plants was respectively 15.0, 14.75 and 29.25%. Average ratio of the wheat species in the botanical composition in plant covered area was determined as 28.06%, the ratio of the legumes to 26.08% and the rate of the other family plants as 45.86%. The study on the botanical composition of pasture in Çayirli village did not reveal any reducing plants. Because of this in terms of pasture condition was,“poor pasture'' and in terms of pasture health was evoluated in ”ranged pasture "class. Therefore it was found which is pasture area of Çayirli village improvement work.