Evsel atıksu arıtma tesisinde membran filtrasyon ile mikrokirletici giderimi
Micropollutant removal by membrane filtration in domestic wastewater treatment plant
- Tez No: 553540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ATEŞ, DOÇ. DR. NİĞMET UZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Yeşilırmak havzasında endüstriyel kirlilik oluşturan iki farklı mikrokirletici olan tribütil fosfat (TBP) ve flutriafol'ün (FTF) ters ozmoz (RO) prosesi ile giderimi araştırılmıştır. Tez çalışmasında öncelikle, mikrokirleticiler dispersif sıvı-sıvı mikroekstraksiyon (DLMME) yöntemi kullanılarak ekstrakte edilmiştir ve gaz kromatografisi kütle spektrometresi (GC-MS) cihazında analiz yöntemi optimize edilmiştir. RO prosesi ile giderim çalışmaları için 3 farklı membran (AD, BW30 ve SW30) seçilmiş ve bu membranlarla giderim çalışmaları iki farklı basınçta (10 ve 20 bar) gerçekleştirilmiştir. TBP ve FTF mikrokirleticilerinin giderimi iki farklı konsantrasyon (100 ve 500 µg/L) için test edilmiştir. Başlangıç konsantrasyonu 500 µg/L TBP olan testlerde %98 (BW30), %99 (AD) ve %99 (SW30) giderim verimi elde edilmiştir. Diğer taraftan, 100 µg/L TBP içeren atıksularda giderim verimleri ise %76 (BW30), %74 (AD), %67 (SW30) olarak gözlenmiştir. FTF giderim çalışmasında, 100 µg/L FTF içeren atıksuda %100 (BW30), %81 (AD), %100 (SW30) giderim sağlanmıştır. RO filtrasyonunda basınç değişiminin pestisit giderimine etkisini olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of tributylphosphate (TBP) and flutriafol (FTF), which are two different micropollutants contributing the industrial pollution in Yeşilırmak Basin, were investigated by reverse osmosis (RO) process. Firstly, micropollutants were extracted using dispersive liquid-liquid microextraction (DLMME) method and the analysis methods was optimized for analysis in gas chromatography mass spectrometry (GC-MS). In the study, 3 different membranes (AD, BW30 and SW30) were selected for removal for removal of pesticides and removal tests were carried out under two different pressures (10 and 20 bar). The removal performances were tested using treated wastewater by spiked TBP (100 and 500 µg/L) and FTF (100 µg/L). While 98% (BW30), 99% (AD) and 99% (SW30) removal efficiencies were obtained at the initial concentration of 500 µg/L TBP, the removal of TBP in 100 µg/L initial concentration were 76% (BW30), 74% (AD) and 67% (SW30). In the FTF removal tests, 100% (BW30), 81% (AD) and 100% (SW30) performances were achieved. It was found that pressure change in RO filtration had no effect on pesticide removal.