İşitme engelli tüketicilere yönelik tutundurma faaliyetleri üzerine bir uygulama
An apllication on promotion activities for the hearing impaired consumers
  1. Tez No: 553539
  2. Yazar: GİZEM ÇORAPLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE BİRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada işletmelerin tutundurma faaliyetlerinin, dezavantajlı tüketiciler olan işitme engellilere ne kadar ulaştığı ve bu faaliyetlerin etkinliği araştırılmıştır. Araştırma yöntemi olarak işitme engellilerle yüz yüze anket yapılmış, toplanan veriler IBM SPSS Statistics 23 ile analiz edilmiştir. Analiz edilen veriler doğrultusunda işitme kaybı derecesi ile işitme cihazı kullanımı arasında ilişki olduğu saptanmıştır. İşitme engelli bireylerin tutundurma faaliyetlerinin yeterli bulunması işitme cihazı kullanma, internet iletişim kanalı kullanma ve konuşarak iletişim kurabilme durumuna göre farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Eğitim durumuna göre de farklılık gösterdiği söylenebilmektedir. Tutundurma faaliyetlerinin yeterli bulunması yaşa ve cinsiyete göre farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, has been researched effectiveness of promotional activities. it will be investigated how the enterprises have access to hearing-impaired people, the disadvantaged consumers and the deficiencies. Face to face questionnaires were conducted with the hearing impaired as a research method than the collected data have been analysed with IBM SPSS Statistics 23. In view of that data analysed relationship between the degree of hearing loss and hearing aid use. It was determined. Dealing with hearing impaired individuals using a hearing aid, using an internet communication channel and communicating by speaking. It was observed that according to the ability to establish. Education, it can be said that according to the difference. Promotion activities does not differ according to age and gender.