Uzaktan kontrollü ARM tabanlı mikrodenetleyici deney seti tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of remote controlled ARM based microcontroller experimental set
  1. Tez No: 553551
  2. Yazar: RAMAZAN GÜLCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK HELHEL, DR. YALÇIN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, mikrodenetleyici programlamaya yönelik deneyleri, 32 bit ARM mimarisine sahip bir mikrodenetleyici olan STM32F407VGT6 üzerinde yapabilecek, uzaktan kontrollü bir deney seti tasarlanarak gerçekleştirilmiştir. Özellikle günümüz teknolojisinde önemli bir yeri olan ARM tabanlı mikrodenetleyiciler, gömülü sistemler üzerine eğitim veren okullarımızda yaygınlaşmaktadır. ARM mimarisini öğrenmek, öğretmek ve test etmek isteyenler için bu çalışmada gerçekleştirilen deney seti, bu alandaki eğitimleri destekleyici özelliğe sahiptir. Gerçekleştirilen deney seti hazırlanmış olan bir web sayfası arayüzünden kontrol edilebilmektedir. Web sayfası için Apache HTTP sunucusu kurulmuştur. Kullanıcı sunucuya atanacak statik IP üzerinden bu web sayfasına erişebilmektedir. Kullanıcının deney setinde test etmek istediği uygulamaya yönelik yazdığı programın makine kodunu web sayfası üzerinden yükleyerek deney setindeki mikrodenetleyiciyi uzaktan programlayabilecektir. Aynı zamanda kullanıcının yazdığı programda tanımlamış olduğu global değişkenlerin, programın çalışması esnasında aldığı değerleri izleyebilme imkânı bulunmaktadır. Ek olarak, değişkenlerin değerlerini izlerken web sayfası üzerinde grafikte gösterme imkânı da vardır. Deney seti ile LED, buton, UART haberleşmesi, RTC, ADC, DAC, PWM, Servo motor, Step motor, 7 Segment ve kaydırmalı kaydedici uygulamalarını gerçekleştirebilecek harici çevresel modüller içermektedir. Ayrıca web sayfası arayüzüne deney setinin anlık görüntüsü 2 adet kamera aracılığıyla aktarılmaktadır. Bu sisteme ait web sunucusu ve kamera görüntülerini aktarma hizmetleri için 2 adet Raspberry Pi mini bilgisayarı kullanılmıştır. Bu kapsamda gerçekleştirilen deney setinin bu alandaki eğitimlere faydalı olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a remote controlled experiment set was performed on the STM32F407VGT6 which is a microcontroller with 32 bit ARM architecture for microcontroller programming experiments. ARM based microcontrollers, which have an important place in today's technology, are becoming widespread in our schools which offer education on embedded systems. For those who want to learn, teach and test the ARM architecture, the experiment set was performed in this study has the feature of supporting the trainings in this area. Performed experiment set can be controlled from a web page interface is prepared. The Apache HTTP Server for the web page has been installed. The user can access this web page via the static IP to be assigned to the server. It will be able to programmed remotely the microcontroller in the experimental set by loading the machine code of the program that the user wants to test in the experiment set via web page. At the same time, it is possible for the user to follow the values of the global variables that he defined in the program. In addition, while monitoring the values of the variables, it is also possible to show them in the chart via the web page. The experiment set includes external peripheral modules that can perform LED, button, UART communication, RTC, ADC, DAC, PWM, Servo motor, Step motor, 7 Segment and shift register applications. Also, instant view of the experiment set is transmitted to the web page via 2 cameras. 2 Raspberry Pi mini computers were used for web server of this system and camera image transfer services. In this context, the performed experiment set carried out is intended to be useful to the trainings in this field.