Kişisel sağlık verilerinin korunması
Protection of personal health data
  1. Tez No: 553556
  2. Yazar: BEŞİR ORAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜLSEREN ÖZCAN BÜYÜKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişilere ait olan her türlü bilgiye kişisel veri denmektedir. Kişisel sağlık verisi ise, kimliği belirli ya da belirlenebilir olan gerçek kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığına ilişkin her türlü bilgidir. Kişisel sağlık verileri, hassas nitelikli kişisel verilerdir. Hassas nitelikte olmasının nedeni, bu bilgilerin açıklanması halinde kişinin özel, sosyal ve ekonomik hayatı bakımından telafisi güç veya imkansız zararlar doğmasının yüksek olasılıkta olmasıdır. Kişisel sağlık verilerinin, kişinin maddi ve manevi varlığını sürdürmesi açısından hayati önem taşıması dolayısıyla bu verilerin işlenmesi, kural olarak, yasaktır. İşleme, ancak istisnai hallerde söz konusudur. Bu istisnai haller, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununda düzenlenmiştir. İstisnai hallerde gerçekleştirilen işleme faaliyeti, kişisel verilerin işlenmesine dair ilkelere uygun olmalıdır. Veri sahibi, Kişisel Verilerin Korunması Kanununda öngörülen haklarını kullanarak kişisel sağlık verilerini koruyabilir. Kişisel sağlık verilerinin işlenmesine yönelik genel işlem koşulu niteliğinde hükümler içeren sözleşmeler bakımından ise Türk Borçlar Kanununun 20 ile 25. maddeleri arasındaki genel işlem koşullarını düzenleyen hükümlere başvurulabilir. Kişisel sağlık verilerinin hukuka aykırı işlenmesi sonucunda kişilik hakları ihlal edilen bireyler, Türk Medeni Kanununun 25. maddesinde sayılan davaları açmak suretiyle kişiliklerini koruma imkanına sahiptirler. Ayrıca 23. madde uyarınca kişileri, hukuka veya ahlaka aykırı sayılan hukuki işlemlerinden korumak mümkündür. Anahtar Sözcükler kişisel veriler, kişisel sağlık verileri, kişisel verilerin korunması, kişisel sağlık verilerinin korunması
Özet (Çeviri)
Any information relating to natural persons that are identified or identifiable are called personal data. Personal health data is any information on the physical and mental health of a person whose identity is specific or identifiable. Personal health datas are sensitive personal data. The reason of sensitivity is that if this information is disclosed, it is highly probable that the person will be compensated for their special, social and economic life. The processing of these kind of datas is, as a rule, prohibited, since personal health datas are vital to the individual's physical and intangible existence. Processing is only possible in exceptional conditions. These exceptions are regulated in the Law No. 6698 on the Protection of Personal Data. In exceptional cases, the processing activity must comply with the principles for the processing of personal data. The data owner can protect personal health datas using the rights prescribed by the Personal Data Protection Act. In terms of contracts that include provisions for the general transaction condition for processing personal health data, the provisions regulating the general transaction conditions between 20 and 25 of the Turkish Code of Obligations may be applied. Individuals whose personal rights are violated as a result of the unlawful processing of personal health data have the opportunity to protect their personalities by suing referred to in Article 25 of the Turkish Civil Code. According to Article 23 it is also possible to protect persons from their legal acts which are contrary to law or morality. Keywords personal data, personal health data, protection of personal data, protection of personal health data