Tarım satış kooperatiflerinin iş gücü piyasası ve sosyal politika üzerine etkileri
The effects of agricultural sales cooperatives on social policy and labor force
- Tez No: 553562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YENİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tez çalışmasında, Tarım satış kooperatiflerinin işgücü piyasasına ve sosyal politika üzerine etkileri incelenmektedir. Bu doğrultuda, toplamda 10 sorudan oluşan 2 farklı yarı yapılandırılmış mülakat formu hazırlanmıştır. Trakya Birlik Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'ni oluşturan ve Trakya Bölgesinde bulunan 2 Tarım satış kooperatifinde çalışanlar ve ortakları arasından rassal olarak seçilen; 15 personele işgücü piyasasına etkinin değerlendirilmesi için 5 soru ve 15 kooperatif ortağına sosyal politika etkisinin değerlendirilmesi için 5 soru yöneltilmiştir. Mülakat çözümleme anahtarına içerik analizi yöntemi uygulanmış ve elde edilen veriler yorumlanmıştır. Tarım satış kooperatiflerinin bulundukları bölgede özellikle ortaklarına ve çiftçilere yönelik sosyal politikanın amaç edindiği birçok uygulamayı gerçekleştirdiği görülmektedir. Kooperatif ortakları arasında birlik ve beraberlik duygularını arttırdığı, tarım ekonomisine katkısı başta olmak üzere yine tarımsal konular üzerine eğitim ve bilgilendirme sağladığı yorumları yapılabilmektedir. Ayrıca, tarım satış kooperatiflerinin bulundukları bölgede istihdama niceliksel olarak doğrudan katkısı sınırlı olsa da dolaylı olarak farklı sektörlere de işgücü piyasası açısından fayda sağladığı yorumu yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of agricultural sales cooperatives on labor market and social policy are examined. İn this direction, two different semi-structured interview forms consisting of 10 questions were prepared. Trakya Birlik Oil Seeds Agricultural Sales Cooperatives Union, which is established in Trakya Region, is randomly selected as one of the employees and partners of the Agricultural Sales Cooperative; 5 questions for 15 employee to evaluate the labour market and 5 five questions for 15 cooperative partners to evaluate the soical policy impact. Content analysis method was applied to the interview analysis key and the data obtained were interpreted. İt is seen that agricultural sales cooperatives carry out many implementation aimed at social policy especially towards their partners and farmers in their region. İt can be interpreted that it increases the feelings of unity and solidarity among cooperatives partners and also provides education and information on agricultural issues, especially its contribution to agricultural economy. İn addition, although agricultural sales cooperative have limited direct contribution to employment in their region, it can be said that, in terms of labor market, different sectors benefit from agricultural sales cooperative indirectly.