Bir programın uzaktan erişim metodu ile ağ üzerinde birden fazla bilgisayarda çalıştırılması
A program application on a couple of computers in a network by remote invocation
- Tez No: 196710
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
BİR PROGRAMIN UZAKTAN ERİŞİM METODU İLE AĞ ÜZERİNDEBİRDEN FAZLA BİLGİSAYARDA ÇALIŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Semra AYDINGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2006ÖZETBilgisayar teknolojisinde dağıtık sistem kavramı, veri miktarının ve bu verileriişlemek için ihtiyaç duyulan işlemci gücünün artması ve bu işlemlerin bir tekişlemci üzerinde gerçekleştirilmesinin çok fazla zaman alması nedeniyle ortayaçıkmıştır. Dağıtık sistem ve nesneye yönelik programlama kavramlarınınbirleştirilmesiyle, dağıtık nesne teknolojileri geliştirilmiştir ve bu sayedekarmaşık ve zaman alıcı karmaşık uygulamaların yeniden kullanılabilir yazılımbileşenleri kullanılarak gerçekleştirilmesi mümkün hale gelmiştir. Java,tamamen nesneye yönelik, her platformda çalışan ve dağıtık uygulamalarıdestekleyen bir programlama dili olmasının yanı sıra bunun gibi daha pek çoközelliği ile dünya üzerindeki pazar payını sürekli arttırmaktadır. RMI (uzakmetot çağrımı), Java'nın geliştirdiği bir dağıtık nesne teknolojisi olup Javaprogramlama dili ile geliştirilen dağıtık uygulamalarda uzak nesneleriçağırabilmeyi sağlayan, kullanımı kolay ve performansı da oldukça yüksek birteknolojidir. Bu nedenle bu tezde, Java programlama dili ve dağıtık nesneteknolojilerinden RMI kullanılarak dağıtık bir sistem uygulamasıgeliştirilmiştir. Tezde verilen uygulama, uzak nesneler ve metotlarınınçağrılmasıyla farklı makinelerde bulunan program parçaları kullanılarakçalıştırılmaktadır.Bilim Kodu : 701Anahtar Kelimeler : Dağıtık sistemler, dağıtık nesne programlama, RMISayfa Adedi : 60Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ömer Faruk BAY
Özet (Çeviri)
A PROGRAM APPLICATION ON A COUPLE OF COMPUTERSIN A NETWORK BY REMOTE METHOD INVOCATION(M. Sc. Thesis)Semra AYDINGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTA significant increase in the amount of data and the requirement of a powerfulprocessor to process this data has emerged the concept of distributed computingbecause it takes quite long time to process the bulk data on a single processor.By combining the concepts of distributed computing and object-orientedprogramming, distributed object technologies have been developed and thus,time consuming and complex applications have been realised by utilising re-usable software components. Java, a fully object-oriented programminglanguage, is increasing continuously its market share in the world due to itsadvantages such as running in any platform and supporting distributedapplications. RMI a distributed object technology developed by Java is apowerful technology that is easy to use, calls remote objects developed by Javaand has high performance. Therefore, in this thesis a distributed systemapplication is presented that is developed by using Java programming languageand RMI selected from different distributed object technologies. Theapplication reported in the thesis is run by using program components existingin different machines by means of calling remote objects and methods.Science Code : 701Key Words : Distributed systems, distributed object computing,remote method invocationPage Number : 60Adviser : Prof. Dr. Ömer Faruk BAY