Metropoliten kentlerde deniz kirliliği ile mücadele: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Hizmetleri Müdürlüğü örneği
Fight against marine pollution in metropolitan cities: example of İstanbul Metropolitan Municipality Directorate of Marine Services
- Tez No: 553594
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Sonuç olarak İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü'nün; mali bütçesinin, yetki ve sorumluluklarının, hizmet alanları ve çeşitliliğinin artış gösterdiği, deniz kirliliğine yönelik en yakın ve hızlı hizmet vermek amacıyla İstanbul genelindeki sorumluluk alanına giren deniz, kıyı, dere, plaj vb alanlarda temizlik hizmetleri verdiği, gemi atıkları ve petrol türevi atıkların yönetimi ve geri kazanımına yönelik hizmetleri yürüttüğü, gemi kaynaklı deniz kirliliği denetimi hizmetleri verdiği ve deniz kirliliği ile mücadeleye yönelik hizmetleri ile Türkiye'de örnek model olduğu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In conclusion, it is observed that Istanbul Metropolitan Municipality Directorate of Marine Services with its financial budget, authority and responsibilities, service areas and diversities showing an increase, provides cleaning services in the sea, shore, stream, beach, etc. which are in the area of responsibility across Istanbul in order to provide the closest and fastest service to marine pollution, implements services for ship waste and oil derivative waste management and recovery , serves for ship-borne marine pollution control and serves as a model in Turkey with its services for the fight against marine pollution.