Etik iklimin işten ayrılma niyeti ile ilişkisinde algılanan örgütsel desteğin aracı rolü
The mediating role of perceived organizational support in relationship between organizational ethical climate and turnover intention
- Tez No: 553595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR AZİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Barış Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Liderlik ve İş Etiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada, etik iklimin işten ayrılma niyeti ile ilişkisinde algılanan örgütsel desteğin aracı rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu Ankara ili sınırları içinde bulunan 161 özel sektör çalışanı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak; Etik İklim Ölçeği, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği'ni içeren çevrimiçi anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modeli (PLS-SEM) tercih edilmiş ve analiz kapsamında SPSS 21.0 ve SmartPLS 3.2.8 programlarından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, etik iklim, algılanan örgütsel destek ve işten ayrılma niyeti değişkenleri arasındaki ilişkilere yönelik oluşturulan araştırma modelini destekleyici mahiyette bulgulara ulaşılmıştır. Buna göre; etik iklim ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide algılanan örgütsel desteğin kısmi aracı rolünün bulunduğu ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçları ilgili literatür çerçevesinde değerlendirilmiş ve birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the mediating effect of perceived organizational support in relationship between ethical climate and turnover intention is examined. The sample group of the research consists of 161 private sector employees in Ankara. As data collection tool; an online questionnaire including Ethical Climate Scale, Perceived Organizational Support Scale and Turnover Intention Scale were used. In the data analysis process, partial least squares structural equation model (PLS-SEM) was preferred and SPSS 21.0 and SmartPLS 3.2.8 programs were used. As a result of the examination, there exists some findings which support the research model for the relationships between ethical climate, perceived organizational support and turnover intention. According to this; it has been revealed that perceived organizational support has a partial mediator role in relationship between ethical climate and turnover intention. The results of the research were evaluated within the framework of the related literature and some suggestions were made.