Bitcoin kullanım davranışına yönelik bir araştırma
A research on bitcoin use behavior
  1. Tez No: 553599
  2. Yazar: FEHİME FULYA ÇELİKHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Son yıllarda teknolojik gelişmeler ve finansal sisteme duyulan güvenin zayıflaması sonucu insanlar, yüksek güvenlikli, merkeziyetsiz, anonim bir para birimine ihtiyaç duymuş ve bunun sonucunda bilinen anlamda ilk Kripto para olan Bitcoin ortaya çıkmıştır. Geleneksel paraya kıyasla oldukça yeni olan bu para biriminin, bilinen finans sistemi üzerine etkileri ve insanların bu parayı kabul derecesini anlama amaçlı pek çok akademik çalışma yapılmakta ve literatür hızla genişlemektedir. Dünyada Bitcoin kullanım kabulu ve bakış açısının önemi tartışılmaz iken bu yeni melez paranın, ülkemizdeki kullanıcılarının algıladığı olası risk ve faydaları anlamak ve buna göre yorum yapabilmek de büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, sosyal medya üzerinden 467 Bitcoin kullanıcısına ulaşılmış ve bu kullanıcılara bir anket uygulanmıştır. Uygulanan anket, Abramova ve Böhme (2016) tarafından geliştirilmiş olup Türkçe'ye çevrilerek uyarlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Bitcoin kullanımında algılanan faydaların, kullanım kabulünde olumlu ve kullanımı artırıcı bir etkisi olduğu görülmüş olup, sahip olduğu itibar riskinin ise Bitcoin kullanımını azaltıcı bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, due to technological advances and the weakening of trust in the financial system, people have needed a high security, decentralized, anonymous currency, and as a result Bitcoin, the first Crypto currency in the known sense, has emerged. There are many academic studies in order to understand the effects of this currency on the known financial system and the degree to which people accept this money, and the literature is rapidly expanding. While the importance of Bitcoin usage and the point of view is indisputable in the world, it is also important to understand the potential risks and benefits of this new hybrid money, and to make comments accordingly. Accordingly, 467 Bitcoin users have been reached via social media and a questionnaire has been applied to these users. The questionnaire was developed by Abramova and Böhme (2016) and translated into Turkish. According to the results, it was seen that the perceived benefits of Bitcoin use had a positive and beneficial effect on the acceptance of usage and the reputation risk had a decreasing effect on the use of Bitcoin.