Finansal teknolojiler ve tüketici yenilikçiliği kapsamında finansal teknolojilere uyum
Compliance with financial technologies in the scope of financial technologies and consumer innovation
  1. Tez No: 600978
  2. Yazar: UĞUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAN SAMIRKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Teknoloji kavramı her ne kadar 19. yüzyılla birlikte yoğun olarak kullanılmaya başlanmış olsa da teknolojinin kökeninin, insanlığın varlığı için savaştığı ve bu amaç için ilk entelektüel ekipmanını oluşturduğu dönemlere dayandığı söylenebilir. Uzun süredir teknoloji, insan yaşamını etkileyen hatta bununda ilerisinde insan hayatının önemli bir parçası haline gelmiş bir olgu olarak görülmektedir. Bugün oldukça basit gelen ilk icatlar, insanlığın uzun süren toplu çabasının bir ürünü olarak birçok küçük icadın ve yeteneğin bir araya gelmesiyle ortaya çıkmışlardır. Son yıllarda finansal teknolojilerde meydana gelen gelişmeler hem Dünya'da ki hem de Türkiye'de ki tüketicileri fazlasıyla etkilemiştir. Finansal teknolojilerde yaşanan gelişmeler tüketicilerin finansal hizmetlere kolay erişebilmesini sağlamaktadır. Gelişen teknoloji ile finans sektöründe farklı bir tüketici profili oluşmaya başlamıştır. Yeni oluşan bu tüketici profili, şubelere gitmeden işlemlerini internet bankacılığı üzerinde yapan Bitcoin, Ethereum vb. kripto paralara yatırım yapan, eski usul şirketler yerine startuplar kuran yapıdadır.Bu araştırmanın amacı, tüketici yenilikçiliği kapsamında tüketicilerin Finansal Teknolojilere uyumuna yönelik bir farkındalık oluşturmak ve bilgi düzeylerini artırmak ve finansal teknoloji literatürüne katkı sağlamaktır.Anket olarak hazırlanan araştırma evrenini Mersin ili Finansal hizmetleri kullanan tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, gönüllüfinansal teknoloji ürünlerinden en az bir tanesini kullanmış tüketiciler oluşturmaktadır.Bu temel amaç çerçevesinde, tüketici yenilikçiliğinin, finansal teknolojilere karşı tutumun bileşenleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırma yapılırken, betimleyici analizlerin yanı sıra, güvenirlilik analizi, faktör analizi, korelasyon ve regrasyon analizlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the concept of technology 19. Although it has been used extensively throughout the century, it can be said that the origin of technology dates to the times when humanity fought for its existence and created its first intellectual equipment for this purpose. Technology has long been a phenomenon that affects human life and has even become an important part of human life in the future. The first inventions, which are quite simple today, came together as a product of the long-running collective effort of humanity, with many small inventions and talents. Developments in financial technologies in recent years have affected consumers both in the world and in Turkey. Advances in financial technologies enable consumers to have easy access to financial services. With the developing technology, a different consumer profile has started to form in the financial sector. This newly formed consumer profile includes Bitcoin, Ethereum, etc., which makes transactions on internet banking without going to branches. it is the structure that invests in cryptocurrencies and sets up startups instead of old-fashioned companies. The aim of this research is to develop, implement and evaluate a training program to raise awareness of consumers ' compliance with financial technologies within the context of consumer innovation and to increase their level of knowledge. The research universe prepared as a survey consists of consumers using finance services in Mersin province. Consumers who used at least one of the voluntary financial technology products were the sample of the research.The impact of consumer innovation on the components of attitudes towards financial technologies has been investigated.In addition to descriptive analyses, reliability analysis, factor analysis, correlation and regression analyses were utilized.