Kişisel verilerin korunması
Protection of personal data
  1. Tez No: 553614
  2. Yazar: YASEMİN AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞEN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kişisel veri, belirli veya belirlenebilir nitelikteki gerçek kişiye ilişkin verileri ifade eder. Söz konusu tanım, uluslararası düzenlemeler ışığında hazırlanmış olan ve 2016 yılında kabul edilen Kişisel Verilerin Korunması Kanunu tarafından esas alınmıştır. Bu çalışma ile kişilerin, anayasal bir hak olan kişisel verilerin korunmasını talep etme hakkının ileri sürebileceği yollar açıklanmaya çalışılmıştır. Kişisel Verilerin Korunması adlı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kişisel veri kavramı, unsurları, türleri ve ilgili diğer kavramlar açıklanmış, kişisel verilerin korunması isteminin tarihî gelişimi ile ulusal ve uluslararası kaynakları incelenmiş ve kişisel verilerin hukukî niteliği belirlenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, kişisel verilerin işlenmesinde göz önüne alınacak temel ilkeler açıklanmış, kişisel verilerin işlenmesinin, aktarılmasının, imha edilmesinin şartları incelenmiş ve bu bağlamda ilgili kişinin haklarına ve veri sorumlusunun yükümlülüklerine yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi sebebiyle başvurulabilecek koruma yolları incelenmiştir. Koruma yolları açıklanırken kişisel verilerin korunması hukukuna ek olarak, medenî hukuk, iş hukuku ve Kişisel Verilerin Korunması Kanununun yaptığı atıf çerçevesinde ceza hukuku hükümlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Personal data refers to data relating to an identified or identifiable natural person. This definition is based on the Law on the Protection of Personal Data, which was adopted in 2016 in light of international regulations. In this study, it is tried to explain how the persons whose personal data are processed can claim the right of protection of personal data which is a constitutional right. This study, called Protection of Personal Data, consists of three parts. In the first part, the concept of personal data, its elements, types, and other related concepts are examined, the historical development of the request for protection of personal data and national and international sources are examined and the legal quality of personal data is tried to be determined. In the second section, the basic principles to be considered in the processing of personal data are explained, the conditions of processing, transferring, destruction of personal data are examined and the rights of the person concerned and the responsibilities of the data controller are given. In the third and the last part, protection methods that can be used due to unlawful processing of personal data are examined. While explaining the ways of protection, in addition to the protection of personal data law, the provisions of civil law, labor law and the protection of personal data are included in the criminal law provisions.