Erkeklik, şiddet, kriz: Korku sineması örneği
Masculinity, violence and crisis: The case of horror cinema
- Tez No: 553615
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN KOYUNCU LORASDAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Siyasal Bilimler, Performing and Visual Arts, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Erkeklik, toplumsal ve kültürel kodlarla kurgulanan, yaşam boyu sürecek deneyimlere dayanan, siyasetten spora, söylemden teknolojiye, hukuktan gündelik hayata kadar her bir yapıdan etkilenen ve onları etkileyen bir pratikler bütünüdür. Bir toplumsal cinsiyet kimliği olarak erkeklik, ilişkisel, kesişimsel ve durumsaldır. Kurgulanmış normatif erkeklik yalnızca toplumsal cinsiyet ilişkilerini değil; deneyimlenen çağın belirleyicilerinden biridir. Bu çağda erkeklik, şiddet ve kriz örüntüleri birbirilerini ve korku kültürü beslemektedir. Hangi bedenlerin korkulabilir ve incinebilir olduğunu belirleyen korku politikaları cinsiyetlidir. Korku politikaları karşısında yüceltilen güvenlik kaygısıyla hizalandırılan bedenler, toplumsal tahakküm biçimlerinin öteki kimlikleridir. Erkeklik hem korku ve şiddeti sıradanlaştıran güçlerden birisidir hem de onlardan etkilenerek yeniden kurgulanan idealdir. Bu ideal, kültür ürünleri vasıtasıyla yeniden üretilmekte ve yaygınlaştırılmaktadır. Çalışmanın amacı, erkeklik, korku kriz ve şiddet kavramlarını bir arada ele almak ve bu ilişkinin üretildiği alanlardan birisi olan korku sineması ekseninde incelemektir. Söz konusu amaç doğrultusunda, A Quiet Place (2018), The Silence (2019), The Ritual (2017) ve Calibre (2018) filmlerinde yer alan korku ve kriz anlarında eylem ve düşünüşlerin gündelik hayattaki kurgulanmış erkeklik idealleriyle oldukça örtüştüğünü, dahası radikalleştirdiğini ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Masculinity is a set of practice that is structured by social and cultural norms which depend upon experience's of the subject which is shaping and shaped by every structure from politics to sports, discourse to technology, legal order to daily life. Masculinity as a gender category is relational, intersectional and situational. Constructed normative masculinity is not only about gender relations; is one of the determinants of the experienced age. In this age, patterns of masculinity, violence and crisis affect each other and a culture of fear. Fear policies that determine which bodies are fearable and vulnerable are gender. The bodies which aligned with the safety concern exalted opposite of fear policies are the“others”of the social domination. Masculinity is one of the forces that normalize fear and violence, and it is the ideal that has been reconstructed by being influenced by them. This ideal is reproduced and propagated through culture products. In this context, the aim of this study is to examine the concepts of masculinity, fear and violence together and to examine them in the axis of horror cinema, recognizing horror cinema as one of the distinctive intersection areas that produce this very relation between masculinity, fear and violence. In line with this purpose this study examines films such as A Quiet Place (2018), The Silence (2019), The Ritual (2017) and Calibre (2018) in order to reveal the correspondence between the actions and ideas that emerge in the moments of crisis/emergency in mentioned films and the constructed patriarchal masculinity in the daily life, and further radicalize it.