Beş boyutta euler-poincare süperkütleçekimi teorisi
Euler-poincare supergravity theory in five dimensions
- Tez No: 55367
- Danışmanlar: PROF.DR. TEKİN DERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ill ÖZET D=5 Boyutta Einstein ve Euler-Poincare süperkütleçekimi teorilerinin bazı özellikleri incelendi. Einstein süperkütleçekimi teorisinde koframe, bağlantı ve gravitino varyasyon denklemleri çözüldü. Einstein ve Rarita-Schwinger denklemleri elde edildi. Torsiyon için de cebirsel bir ifade türetildi. Euler-Poincare süperkütleçekimi teorisinde bağlantı varyasyon denklemlerinin hem eğrilik ve hem torsiyon tensörlerini açıkça içerdiği gözlendi. Uzay-zaman torsiyonunu Einstein süperkütleçekimindeki ifadesiyle belirlendi. Kısıtlanmış varyasyon tekniği kullanarak bu torsiyon ifadesi eyleme Lagrange çarpanları yöntemiyle eklendi. Lagrange çarpanı formları için bağlantı varyasyon denklemleri çözüldü. Bağ şartlarının Einstein ve Rarita- Schwinger denklemlerine getirdiği katkılar hesaplandı. Bu sonuca dayanarak Euler-Poincare süperkütleçekimi eyleminin yerel süpersimetrik genellemesinde yeni doğrusal olmayan etkileşimler açık olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The supergravity action in five dimensions is generalized by the inclusion of the dimensionally continued Euler-Poincare form. The space-time torsion given by a quadratic expression in terms of gravitino fields, implied by the Einsteinean supergravity, is imposed by a constraint during the variations of the action. The Lagrange multiplier forms are solved for, and their effect on the Einstein and Rarita-Schwinger equations are found. These suggest types of terms that one should add to the action to achieve local supersymmetry.