Psikolojik sağlamlık: Emekli özel harekat polisleri örneği
Resilience: The sample of retired police special operations.
- Tez No: 553661
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR KIŞLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmanın ilk amacı emekli Özel Harekât Polislerinin psikolojik sağlamlık düzeylerini, onların çeşitli demografik özellikleri, benlik saygısı, kişilik özellikleri, travma yaşantısı ve öfke değişkenleri açısından incelemektir. Ayrıca, Emekli Özel Hareket polisleri meslek değişkeni baz alındığında emekli polisler ve kamu memuriyetinden emekli olan bireyler ile araştırma değişkenleri açısından karşılaştırılarak gruplar arasındaki farklar ele alınmıştır. Çalışmanın örneklemini Ankara, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Bursa, Antalya ve Kırşehir illerinde yaşayan, araştırmaya gönüllü katılan emekli bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada çalışma grubunu oluşturan 98 emekli Özel Harekât Polisinin yanı sıra karşılaştırma gruplarında 99 polis emeklisi ve 96 kamu memuriyetinden emekli, toplamda 293 erkek birey bulunmaktadır. Veriler gönüllülük esasına uygun olarak bireylerden toplanmıştır. Çalışmada Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (Çuhadaroğlu, 1986), Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi (Çeliköz ve Sır, 2016), Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (Karaırmak, 2007), Olay Etkisi Ölçeği (Işıklı, 2006) ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Etme Ölçeği (Özer, 1994) kullanılmıştır. Verileri analizinde, SPSS (Statistical Package for Social Science) 23.0 paket istatistik programı kullanılarak korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi ve hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Tek yönlü varyans analizinin sonuçlarına göre gruplar arasında travma etkisi, öfke dışavurum ve dışadönüklük puanları açısından anlamlı farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Ayrıca emekli Özel Harekat Polislerinin psikolojik sağlamlık düzeylerinin en güçlü yordayıcıları; emeklilik yılı, öfke kontrolü ve gelişime açıklık olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the resilience levels of the retired Police Special Operations in terms of their various demographic characteristics, self-esteem, personality traits, trauma experience and anger variables. In addition, retired Police Special Operations are compared to civil servants and retired police officers in terms of research variables and the differences among the groups are discussed. The sample of the study consists of retired individuals living in Ankara, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Bursa, Antalya and Kırşehir. In the study, there are 98 retired Special Forces (who are the experimental group), 99 retired police and 96 public servants in the comparison groups. The data was collected from individuals voluntarily. Correlation analysis, one-way analysis of variance and multiple regression analysis were performed by using SPSS (Statistical Package for Social Science) 23.0 package statistical program. According to the results of one-way analysis of variance, there were significant differences in, trauma effect, anger expression and an extraversion personality traits scores between the groups. In addition, it was found that the most powerful predictors of the resilience of the retired Special Operations Police were the retirement year, anger control and openness to experience.