Design of ardunio shield to record real-timeelectrocardiography signals
Elektrokardiyografi sinyallerinin gerçek zamanlıkaydı için elektronik filtreli ardunio eklentisi tasarımı
  1. Tez No: 553701
  2. Yazar: ONUR DOĞANAY ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde, elektrokardiyografi (EKG) sinyallerinin alınabilmesi için bir Arduino genişleme kartı tasarlanmıştır. Öncelikle, EKG sinyalinin pozitif ve negatif uçlarının kartın hangi bağlantı noktalarına bağlandığı seçilir. Kullanıcı her bağlantı noktası için sekiz farklı olası girişten birisini seçebilir. Böylece kullanıcı 64 farklı giriş kombinasyonunundan birisini seçerek kartın girişlerine uygulayabilir. Sonra sinyal özel bir enstrümantasyon yükselteci tarafından kuvvetlendirilir. Yükseltecin gerilim kazancı sunulan seçenekler arasından seçilebilir. Kuvvetlendirilen EKG sinyali bir alçak geçiren, bir yüksek geçiren ve bir çentik filtre tarafından süzülür. Alçak geçiren ve yüksek geçiren filtrelerin kesim frekansları ile çentik filtrenin merkez frekansı önceden tanımlı olarak sunulan mevcut seçenekler arasından kullanıcı tarafından seçilir. Son olarak, kullanıcı bu çıkışlardan birini Arduino kartına veya geliştirilen bilgisayar programına aktarılmasını tercih edebilir. Sonuç olarak, tamamen esnek bir EKG genişletme kartı tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an Arduino extension board (shield) is designed to take the electrocardiography (ECG) signals. Firstly, the positive and negative terminals of an ECG signal are selected to determine which input pins are connected to these terminals. User can select one of eight possible inputs for each terminal, which means the user can apply one of the possible 64 channel combinations to inputs of the design. Then a dedicated instrumental amplifier amplifies the signal. The voltage-gain of the amplifier can be selectable among available options. The amplified ECG signal is filtered in an order by a low-pass filter, a high-pass filter, and a notch filter. The user selects the cut-off frequencies of the low-pass and the high-pass filters in addition to the center frequency of the notch filter from available predetermined options. Finally, the user can prefer to transfer one of these outputs from these stages to either the Arduino board or the developed computer program. As a result, a fully flexible ECG shield is designed.