Dijital ekonomide vergilendirme, finansal raporlama ve denetime ilişkin sorunlar: Türkiye açısından çözüm önerileri
Problems related to taxation, financial reporting and auditing in digital economy: Solution proposals for Turkey
- Tez No: 553715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER KIYMETLİ ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, dünyada dijital ekonominin kullanımı her geçen gün artmaktadır. Diğer taraftan, dijital ekonomi gelişmeye devam ederken, mevcut vergilendirme, finansal raporlama ve denetim kuralları dijital ekonomi faaliyetleri açısından yetersiz kalmaktadır. Dijital ekonominin vergisel sorunları doğrudan ve dolaylı vergiler açısından ayrı ayrı ele alınmaktadır. Doğrudan vergiler açısından sorunlar; nexus (rabıta, bağ), veri ve gelirin niteliği olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Dolaylı vergiler açısından sorunlar ise özellikle katma değer vergisi açısından yaşanmakta olup, esasen fiziksel ve dijital ürünlerin ayrımından kaynaklanmaktadır. Dijital ekonomide finansal raporlama ve denetime ilişkin sorunlar ise genel anlamda vergilendirme sorunlarından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada öncelikle, dijital ekonominin vergilendirilmesi, finansal raporlaması ve denetimine ilişkin sorunlar ortaya konulmuştur. Bunun akabinde, dijital ekonominin vergilendirilmesine ilişkin sorunlara küresel anlamda ortaya konulan çözüm önerileri açıklanmış; sonrasında ise dijital ekonomide vergilendirme, finansal raporlama ve denetim sorunlarına Türkiye açısından çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of information and communication technologies, the usage of digital economy in the world is increasing day by day. On the other hand, as digital economy continues to develop, current taxation, financial reporting and auditing rules are insufficient for digital economic activities. Tax problems of digital economy are handled separately in terms of direct and indirect taxes. Problems in terms of direct taxes are divided into three categories: nexus, data and characterisation. Problems in terms of indirect taxes are experienced especially about value added tax, and mainly due to the separation of physical and digital products. Problems related to financial reporting and auditing in digital economy are generally caused by taxation problems. In this study, first of all, problems related to taxation, financial reporting and auditing of digital economy are introduced. After that, solution proposals to problems related to taxation of digital economy have been explained in global base; and then solution proposals for taxation, financial reporting and auditing problems in digital economy are put forward in terms of Turkey.