Hellenistik ve Roma Dönemi Doğu Karadeniz bölgesi
Eastern Blacksea Region in the Hellenistic and Roman Period
- Tez No: 553729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH KAYMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Araştırmamızda Doğu Karadeniz çevresinin Tarih Öncesi ve Tarihi Çağları ile ilgili bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, giriş bölümü hariç olmak üzere sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Doğu Karadeniz coğrafyası hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde ise, Doğu Karadeniz'in Tarih Öncesi Çağlarından bahsedilmektedir. Üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümde, Tarih Çağlar'dan sonra Doğu Karadeniz'de yaşayan halklardan bahsedilmektedir. Altıncı bölümde ise, Kolonizasyon dönemini ile ilgili bilgiler içermektedir. Yedinci bölümde ise, Doğu Karadeniz'de Hellenistik Dönem ile ilgili bilgiler yeralmaktadır. Sekiz bölümde ise, Hellenistik ve Roma Döneminde Doğu Karadeniz'deki arkeolojik araştırmaları ile ilgili bilgiler yeralmaktadır. Araştırmamızda Doğu Karadeniz Bölgesi'nin Tarih Öncesi Çağlar'ından itibaren Roma Dönemi'nin sonuna kadar olan kısımla ilgili bilgi verilmektedir. Sonuç olarak Eskiçağ'da Doğu Karadeniz Bölgesi ile ilgili bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to give information about Pre-Historic and Ancient ages of Eastern Blacksea neighborhood. This thesis consists of eight chapters except for the introduction. In the first chapter some information about the Eastern Blacksea geography was given. In the second chapter the Pre-Historic Ages of Blacksea was mentioned. In the third, fourth and fifth chapters folks living in the Eastern Blacksea after the Ancient Ages were mentioned. Information about the Period of Colonization was given in the sixth chapter. In the seventh chapter there is information about the Hellenistic Period in the Eastern Blacksea. In the eighth chapter information regarding the archeological researches in the Eastern Blacksea during the Hellenistic and Roman period was given. In the thesis information about the Eastern Blacksea Region between the periods of Pre-Historic Ages till to the end of Roman Period was given. To conclude, it was aimed to present information regarding the Eastern Blacksea Region in Ancient Period.