The history of the fascist state: Origins and ideologies Italy and Germany between 1914-1945
Faşist devletin tarihi: Orijinler ve ideolojiler 1914-1945 arası İtalya ve Almanya
  1. Tez No: 553728
  2. Yazar: BURCU DABAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Faşizm, politik bir ideoloji olarak 20. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı arasındaki süreçte, Avrupa'nın bazı farklı ülkelerinde faşist rejimler kurulmuştur. Faşizm ilk defa İtalya'da ve Almanya'da 1920'lerde ortaya çıkmıştır. Bu iki ülkede faşist rejimin iktidara gelmesinin nedenleri benzer sayılabilir. Yine de Almanya ve İtalya'daki faşist rejim uygulamaları arasında bazı temel farklılıklar vardır. Bu çalışmada, İtalya ve Almanya'daki faşist devlet sisteminin ayrıntılı bir incelemesi yapılacaktır. İki sistem arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri açıkça tartışmak için, çalışma dört bölüme ayrılacaktır. Birinci bölümde faşizmin bir ideoloji olarak tanımlanmasından bahsedilecektir. Faşizmin diğer siyasi ideolojilerle benzerlikleri ve farklılıkları karşılaştırılacaktır. Faşizmin ortaya çıkışı ve gelişmesi, tarihsel süreçte İtalya ve Almanya'nın sosyal, ekonomik ve politik durumu göz önüne alınarak incelenecektir. İkinci bölümde İtalya'da faşizmin özellikleri; Üçüncü bölümde ise Almanya'daki faşizmin özellikleri incelenecektir. Her iki ülke için de faşist rejim sürecinde toplumsal yapı, ekonomi, kültür ve din gibi sistemlerin durumu tartışılacaktır. Çalışmanın son bölümünde faşist rejimler açısından İtalya ve Almanya arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ele alınacaktır. İki ülkenin faşist rejimlerinin uygulamaları arasındaki farklar, iki devletin sosyal, ekonomik ve politik sistemlerine göre incelenecektir. Bu çalışmanın bilimsel araştırma yöntemi betimsel araştırma yöntemidir. Tanımlayıcı araştırma, çalışılan olgunun özelliklerini tanımlayan bir araştırma yöntemi olarak tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fascism emerged as a political ideology in the 20th century. In the period between First World War and Second World War, fascist regimes came to force in Italy and Germany for the first time. The reasons that the fascist regime came to power in these two countries can be considered to be similar to each other. Nevertheless, there are some main differences between fascist regime practices in Germany and Italy. A detailed examination of the fascist state system in Italy and Germany will be carried out in this study. To clearly discuss the differences and similarities between the two systems, the study will be separated into four sections. In the first section, the definitions of fascism as an ideology will be discussed. Similarities and differences of fascism with other political ideologies will be compared with each other. The emergence and development of fascism will be examined in the historical process considering the social, economic and political situation of Italy and Germany. In the second part, the characteristics of Fascism in Italy; and in the third part, the characteristics of National Socialism in Germany will be examined. The situation of systems such as social structure, economy, culture and religion in the fascist regime will be discussed for both countries. In the last section of the study, similarities and differences between Italy and Germany will be discussed in terms of being fascist regimes. The differences between the practices of the fascist regimes of the two countries will be examined in relation to the social, economic and the political systems of the two states. Scientific research method of this study is the descriptive research method. Descriptive research is defined as a research method that describes the characteristics of the phenomenon that is being studied.