Devlet teşvik ve yardımlarının muhasebeleştirilmesinin finansal raporlama standartları (TMS/TFRS – Bobi FRS) ile vergi sistemi kapsamında incelenmesi ve türkiye uygulaması
Government grants and accounted financial reporting standards of aid (IAS / IFRS - Bobi FRS) with tax system under investigation and application of Turkey
  1. Tez No: 553730
  2. Yazar: SEMRA YILMAZ UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER KIYMETLİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ülkemizin kalkınması, uluslararası alanda rekabet edebilmesi ve ekonomik istikrarın sağlanması için devlet tarafından çeşitli teşvik ve yardımlar uygulanmaktadır. Bu teşvikler dikkate alındığında işletmeler için teşviklerin muhasebeleştirilmesi, finansal tablolarda raporlanması gibi önemli bir husus ortaya çıkmaktadır. Teşviklerin doğru - anlaşılır bir şekilde kayıt altına alınması ve bu kayıtların finansal tablolara uygun yansıtılması hem teşvikin yıllar itibariyle performansının ölçülmesinde hem de ekonomik fayda sağlayıp doğru kararlar alınabilmesi için önemlidir. Devlet teşvik ve yardımlarının muhasebeleştirilmesine ilişkin olarak ülkemizde Vergi Kanunları, Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS) ve Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, devlet teşvik ve yardımlarının muhasebeleştirilmesinde ve finansal tablolara yansıtılmasında mevcut muhasebe ve vergi uygulamaları ile finansal raporlama standartlarının (TMS/TFRS – BOBİ FRS) karşılaştırılarak bir uygulama üzerinde farklılıkların gösterilmesidir.
Özet (Çeviri)
Various incentives and subsidies are being implemented by the government for the development of our country, the international competitiveness and economic stability. When these incentives are taken into consideration, an important issue arises, such as accounting for incentives for businesses and reporting on financial statements. Recognition of incentives in a clear and understandable manner and proper reflection of these records in the financial statements is important both for measuring the performance of the incentive over the years and for making economic decisions and making the right decisions. Government incentives and assistance regarding the accounting for tax purposes in our country, Turkey Accounting and Financial Reporting Standards (IAS / IFRS) and the Financial Reporting Standard for Large and Medium-Sized Businesses (BOBI FRS) is being used. The purpose of this study is to demonstrate the differences on an application by comparing the existing accounting and taxation practices with the financial reporting standards (TAS / TFRS - BOBI FRS) in accounting for state incentives and grants and in the presentation of financial statements.