Kimya eğitiminde geliştirilen minyatür araç ve gereci besin kimyası öğrenci deneylerinde kullanımı
  1. Tez No: 55372
  2. Yazar: GÜLER GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ MORGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
IV ÖZET Kimyasal uygulamalarda kullanılan araç gerecin boyutlarının ufaltılması daha az kimyasal madde ve enerji kullanımına ve sonuçta doğal olarak daha az kimyasal atik oluşmasıa neden olmaktadır. Bu şekilde yapılan uygulamalar sonuçta çevre dostu olarak ortaya çıkmaktadır. Besin kimyası öğrenci deneylerinde Kimya Eğitimcileri tarafından geliştirilen minyatür araç gerecin kullanımına örnek olarak besinlerdeki tuz miktar tayini, şarâptaki alkol miktarının saptanması, yağların sabunlaşması, besinlerdeki yağ ve su miktar tayinleri, kükürtleme işlemine uğramış besinlerde kükürt dioksit miktar tâyini ve yine besinlerin içerdiği nitrat miktarının tayini gibi deneyler minilabor kullanılarak yapılmıştır.F. -APS I HAK I (eıı fazla Z5U sözcük) : Üül lAK/lUHDUK'un Abofcrakt lluz.ir.lmnu Kjlavuzuıuı kullanınız. )
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT If we make the sizes of tools and materials that we use in chemical applications smaller, that will decrease the amount of chemical substances and energy used. Then it will result in less formation of chemical residue. As a result applications done in this way will be more helpful for environment. Experiments like assigning the amount of salt in nourishments, assigning amount of alcohol in wine, saponifying fats, assigning the amount of fats and water in nourishments, assigning the amount of sulphurdioxide in nourishments which are sulphured and assigning the amount of nitrate again in nourishments done by using minilabor. These are examples for the usage of miniature tools and materials developed by Chemistry Educators in order to be used in Nourishment Chemistry Student Experiments.JİCİZCE ABSÎKAKT (en fazla 25U sözcük ) i ?i I.o