Otomotiv sektöründe çalışanların liderlik tiplerine ilişkin algılamaları ve iş tatmini ilişkisi
The relationship of employees in the automotive sector on the leadership types and the relationship between the job satisfaction
  1. Tez No: 553731
  2. Yazar: HAKAN DANACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖZÜKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Liderlik tarzının çalışanların ve örgütün genel performansı üzerinde olan etkileri bilinmektedir. Bu araştırma, örgütlerde çalışanların otokratik, demokratik ve hümanist liderlik tarzı algılarının iş tatminleri üzerindeki etkilerini araştırmaya yönelik dizayn edilmiştir. Bu amaçla, iş tatmini ve liderlik tarzları teorik olarak işlenmiş ve bir alan araştırması yapılmıştır. Bu çalışmada birincil araştırma verisi elde etmek için iki ölçüm aracı kullanılmıştır. İş Tatmininin içsel, dışsal ve genel boyutları, Minnesota İş Tatmin Ölçeği aracılığıyla ölçülmüştür. Otokratik, demokratik ve hümanist liderlik tarzlarının ölçümü için Çok Boyutlu Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Alan araştırması için birincil veri, İstanbul otomotiv sektörü çalışanlarından rastgele seçilen örneklemden toplanmıştır. Parametrik istatistik teknikler kullanılarak analiz edilmiştir. Bu amaçla Pearson korelasyon, çoklu regresyon, bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü ANOVA analizleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre içsel, dışsal ve genel tatmin demokratik liderlik tarzı algısı ile pozitif yönlü orta düzeyde ilişkilidir. İçsel, dışsal ve genel tatmin humanist liderlik tarzı algısı ile pozitif yönlü zayıf düzeyde karşılıklı ilişkilidir. Hümanist liderlik tarzı algısı, içsel, dışsal ve genel tatmin üzerinde zayıf düzeyde pozitif belirleyiciliğe sahiptir. Hümanist liderlik tarzı cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Otokratik liderlik tarzı algısı; içsel iş tatminine, dışsal iş tatminine, genel iş tatminine, öğrenim düzeyine, meslekte, işletmede ve yönetici ile deneyim süresine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that leadership styles have effect on personnel's and overall performance of the organization. This study was designed to research the effects of employee's autocratic, democratic and humanistic leadership styles on their job satisfaction. Job satisfaction and leadership styles have been theoretically covered in the study and a survey have been executed for this end. Two scales were employed in the study to have primary research data. The intrinsic, extrinsic and general dimensions of job satisfaction were measured by means of Multifactor Minnesota Job Satisfaction Scale. Multi Factor Leadership Scale was used to measure autocratic, democratic and humanist leadership styles. Data was gathered from a randomly chosen sample of automotive sector employees in İstanbul for the field survey. It was analyzed using quantitative parametric statistical techniques. Pearson correlation, multiple regression, independent samples t-test and one-way ANOVA were used for this purpose. According to the findings of the study; intrinsic, extrinsic and general job satisfaction are moderately and positively related to democratic leadership style perception. Intrinsic, extrinsic and general job satisfaction are weakly and positively related to humanistic leadership style perception. Humanistic leadership style perception has a positive and weak determinative effect on intrinsic, extrinsic and general job satisfaction. Humanistic leadership style meaningfully differs according to gender. Autocratic leadership style perception meaningfully differs according to intrinsic job satisfaction, extrinsic job satisfaction, general job satisfaction, level of education, duration of experience in sector, company and, experience with manager.