Samuel Beckett and communicational aesthetics: Between resonant worlds and material regimes
Samuel Beckett ve iletişimsel estetik: Yankılanan dünyalar ve maddi rejimler arasında
- Tez No: 553736
- Danışmanlar: Prof. Dr. MATTHEW GUMPERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Philosophy, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Samuel Beckett'in yapıtı, basitçe sesler ve diyaloglardan bedenler, etkiler, jestler, teknolojik araçlar, dış sesler, sinyaller ve göstergeler arası çok daha karmaşık etkileşim ağlarına kadar çeşitli iletişimsel durumları sürekli konu edinse de iletişim Beckett'in yapıtını tanımlamak için sık başvurulan bir terim olmamıştır. Bu tez Samuel Beckett'in yapıtını yeni bir iletişim fikri üzerinden inceleyecek ve Beckettçi estetiği“iletişimsel”olarak tanımlamanın zeminini araştıracaktır. Sanatsal yaratımı betimlemek için, standart yaklaşımların ötesinde yer alan ve ağırlıklı olarak Deleuzecü estetiğe dayalı bir iletişim kavramlaştırmasından yola çıkarak Beckett'in etkilenim, algı, duyumsama ve düşünce dünyalarını oluşturan değişken içerik ve koşulları araştırmayı hedefleyecektir. Bu amaçla, bu çalışmanın bölümleri, belirli metinleri tartışarak farklı koşul ve öğeler ile imgenin yerleştiği alanların Beckett'in yapıtını kat etme, birbilerini etkileme ve birbirleriyle yankılanma biçimlerine odaklanmaktadır. Bu tür bir iletişimsel bakışın örneklerini araştıran bu çalışma, Beckett'in dilinin, etkilenimsel, bedensel, bilişsel, sosyal ve politik ifade biçimleriyle temas noktaları oluşturduğunu göstermeyi hedeflemektedir. Bu açıdan, Beckett'teki çeşitli ifade seviyelerinin ürettiği duyarlık ve anlaşılabilirlik biçimlerini değerlendirmenin, Beckett'in yapıtının yaratımını anlamak açısından önemine dikkat çeker. Beckett'in yapıtında iletişime ilişkin yeni bir anlayışın, yapıttaki örtük ve koşullu bilgi biçimlerinin ürettiği yeni anlaşılabilirlik tarzlarının araştırılmasına katkı sağlayacağını savunur.
Özet (Çeviri)
While Samuel Beckett's oeuvre manifests a wide array of communicational gestures, from voices and dialogues to more intricate webs of interrelation among bodies, affects, gestures, technological tools and voiceovers, communication has been a suspect term to define his work. This thesis examines Samuel Beckett's work around an emergent idea of communication and works towards a definition of Beckettian aesthetics as“communicational.”It takes off from a nonstandard concept of communication that describes artistic creation, mainly derived from Deleuzean aesthetics, and proposes to analyze the various shifting conditions and material that make up Beckett's worlds of affection, perception, sensation and reflection. To that end, the chapters of this study discuss certain key texts and look at the ways in which diverse conditions, principles and topoi continually affect and resonate with each other across the oeuvre. By exploring the instances of a communicational gesture in the oeuvre, I seek to show that Beckett's language offers points of contact with affective, bodily, cognitive, social and political forms of expression. I suggest that considering the forms of sensibility and comprehensibility that Beckett's different levels of expression produce is significant to understanding his oeuvre-making. A novel understanding of communication in Beckett's work contributes to the exploration of new forms of comprehensibility produced through implicit and provisional forms of knowledge across the oeuvre.