Tozlu raflar arasına gizlenmiş kadın emeği: Ev işçiliğinin sosyal koruma çatısındaki yeri ve örgütlenme deneyimleri
Women's hidden between the dusty shelves: The place of domestic workers in the social protection and organizational experience
- Tez No: 553759
- Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE DEDEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Geçmişten günümüze kayıtdışı istihdam içinde kaybolmuş görünmeyen bir emek biçimi olan ücretli ev işçileri, ev eksenli çalışma biçimleri içinde yer almakta ve istatistiki olarak net verilerin olmadığı bir çalışma alanıdır. Ev işçiliği sigortasız, güvencesiz bir çalışma olduğu gibi ve hukuksal düzlemde de net olarak haklarının tanımlanmadığı bir alandır. Bu tez Türkiye'de ev işçiliğinin durumunu hem hukuksal hem de çalışma pratikleri açısından ele almaktadır. Ayrıca, ücretli ev işçilerinin sosyal güvenlik şemsiyesi altındaki konumu ve örgütlenme deneyimleri de incelenmiştir. Tez için veri toplama çalışması Muğla ve Hayat illerinde nitel araştırma yöntemleri kullanılarak, ücretli ev işi yapan kadınlarla derinlemesine görüşmelerle yapılmıştır. Çalışmanın önemi, ücretli ev hizmetlerinde çalışan ev işçisi kadınların birer işçi oldukları ve yaptıkları iş nedeniyle sigortalılık, iş sağlığı ve güvenliği, emeklilik ve sendikal örgütlenme gibi haklarının yasal olarak düzenlenmesi ve güvence altına alınması gerektiği vurgulamasıdır. Araştırmada elde edilen bulgular ışığında, ev işçisi kadınların tozlu raflar arasına gizlenmiş emeklerinin görünür kılınmasına katkı yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Home workers, who do not appear as home-based forms of employment, are an invisible form of labor that has been lost in informal employment from past to present. This is because the area insurance is an area where there is confusion and complexity on the legal level. For this reason, the research is only a study based on the conceptual and legal chaos of wage home work, working conditions and ways of finding employment. Also within the scope of this research, the position and organization experiences of the wage domestic workers under the social security umbrella were also examined. For this purpose, in-depth interviews were conducted with women who went to paid work using the qualitative research methods based on the cities determined for the field research. The importance of the study was emphasized that the rights of insured, occupational health and safety, retirement and trade union organization should be regulated and secured, based on the women who go to domestic work only, and that these women are workers and should have a place in legal arrangements. Thus, in the light of the findings obtained from the research, it is possible to listen to the situation of domestic workers women in order to reveal the hidden obscurities among the dusts and to draw the attention of the authorities on this subject.