Düşük riskli prostat kanseri nedeniyle aktif izleme alınan hastaların uzun dönem takip sonuçları
Long-term follow-up results of patients who received active surveillance for low-risk prostate cancer.
- Tez No: 553779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ARISAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Prostat kanseri için aktif izlem uyguladığımız hastalarla ilgili tecrübemizi paylaşmayı amaçladık. Hastalar- Metot: Kliniğimizde 2005-2013 yılları arasında aktif izleme alınan ve en az bir yıl takipleri olan 43 hasta çalışmaya dahil edildi. Aktif izleme alınma kriterleri Gleason skorunun ≤ 6, PSA düzeyinin < 10 ng/ml, en fazla iki korda tümör olması ve tümör saptanan parçada % 50'nin altında tümör saptanması olarak belirlenmiştir. Bu kriterlere uyan hastalara aktif izlem seçeneği önerilmiş kabul edenlere 1-12 hafta içinde 18 kor re-biyopsi yapılmıştır. Re- biyopsi patolojisi de kriterleri karşılaması halinde aktif izleme devam edilmiştir. Üç ayda bir kez PSA, altı ayda bir kez dijital rektal muayene yapılmıştır. İlk biyopsiden bir yıl sonra PSA düzeyi ne olursa olsun biyopsi yapılmıştır, halen aktif izleme devam edilen hastalara tekrar biyopsi üç yıl sonra yapılmıştır. PSA düzeyi 10 ng/ml'yi geçmesi halinde hemen definitif tedavi yapılmayıp, biyopsi yapılmıştır. Bulgular: Ortalama takip süresi 38 (12-105) aydır. Bu süre içinde patolojik olarak upgrade olan beş hastanın üçüne radyoterapi, ikisine de radikal prostatektomi yapıldı. Beş hastanın ortalama takip süresi 29,5 (12-81) ay olup, herhangi bir PSA nüksü saptanmamıştır. PSA düzeyi 10 ng/ml'yi geçen üç hastaya biyopside tümör saptanmaması üzerine multiparametrik prostat MR çekilmiş ve anlamlı bir tümör görülmemesi üzerine takibe devam edilmiştir. Sonuç: Aktif izlem düşük riskli prostat kanseri hastaları için uygun bir yöntemdir. Takiplerde hastaların büyük çoğunluğunda definitif tedavi gereksinimi olmayabileceği için gereksiz morbiditeden bu şekilde kaçınılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to share our experience about active surveillance for low risk prostate cancer in our department. Patients- Methods: Totally 43 patients who was got active surveillance for low risk prostate cancer and followed up for at least one year between 2005- 2013 years were included to study. Inclusion criteria were Gleason score≤ 6, PSA level≤ 10 ng/ ml, no more than two core and 50% core tumor present. Re- biopsy were done all of patients after 1-12 weeks than first biopsy as 18 core number. We have followed up patients as once at three months PSA level evaluation and once at six months digital rectal examination. We have done 18 numbers core number biopsy one year later regardless PSA level. Again biopsy had been done as 18 numbers core three years later after first year biopsy regardless PSA level. Results: Mean follow up time was 38 (12-105) months. We have done radical prostatectomy for two and radiotherapy for three patients, whom biopsy result was upgraded. Mean follow-up time for these five patients were 29.5 (12-81) months, no PSA recurrence had been seen. Three patients PSA level were passed above 10 ng/ml. We have done 18 numbers core biopsy for these patients. Prostate cancer was not detected on three patients. We have done multiparametric MRI examination for these patients. No cancer signaling was detected and we continued to active surveillance. Conclusions: Active surveillance is safe method for low risk prostate cancer. We can prevent unnecessary aggressive treatment for these patients.