Factors affect canadian women purchase intention in oreen cosmetics 1n tbe frame of moral oblioa tion, green trust, self-identity, health, soccal value, and satisfaction
Kanadalı kadınların yeşilkozmetik ürün satın alma niyetinnin zorunlulu, yeşil güven, öz kimlik, sağlık, sosyal değer ve memnuniyet çerçevesinde değerlendirilmesi
- Tez No: 553829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çevreyi koruma yükümlülüğünün uluslararası eğilimine bağlı olarak, kozmetik şirketleri çevreyi korumayı ve çevreyi kirletmemeyi amaçlayan ürünler üretmeyi birincil amaç haline getirmişlerdir. Bu eğilim doğrultusunda, kaynakların etkin kullanımına odaklanan ve uzun vadeli çevresel ve sosyal ihtiyaçları ihmal etmeden, müşterilere ve sistem içindeki diğer tüm kurumlara en iyi değeri sağlamayı amaçlayan ise yeşil pazarlama anlayışı oldu. Bu çalışmanın amacı, yeşil kozmetik satın alma niyetiyle yeşil kozmetik satın alma niyetine etki eden faktörler arasındaki ilişkiyi ahlaki zorunluluk, yeşil güven, yeşilin öz kimliği, sağlık bilinci, sosyal değer/önem ve memnuniyet gibi faktörler bağlamında değerlendirmektir. Bu çalışma Kanadalı kadınlara yönelik gerçekleştirilmiş olup, anket yöntemi kullanılarak yapılmış kantitatif bir araştırmadır. Çalışmada satın alma niyetiyle sosyal değerler, memnuniyet ve öz kimlik arasında pozitif bir ilişki olduğu istatistiki olarak ispatlanmış olup, güven, ahlaki zorunluluk ve sağlık bilincinin yeşil satınalma tutumuna bir etkisi olmadığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Çevre, Kirlilik, Yeşil Kozmetik, Yeşil Güven, Satın Alma Niyeti, Memnuniyet, Sosyal Değer, Öz kimlik, Sağlık, Ahlaki Yükümlülük.
Özet (Çeviri)
Subsequently to the international trend of the obligation to preserve environment, the cosmetic's companies made their priorities to preserve the environment and supports the utilization of products that aims at maintaining the preservation of environment, and facing pollution. The answer of this trend was the green marketing, which focuses on the effective use of resources and aimed at giving the best value to customers and other parties without neglecting the long-term environmental and social needs. And this study goal is to investigate the relationship between green cosmetic purchase intention and the factors effect on green cosmetic purchase intention such as moral obligation, green trust, green self-identity, health consciousness, social value and satisfaction. The methodology used for this study is the quantitative method by distributing surveys on Canadian women. The founding of the study that there is a positive relation between purchase intention and social vaule, satisfaction and self identity, while we couldn't find a relation between green purchase intention and green trust, moral obligation, and health consciousness. Keywords : Environment, Pollution, Green Cosmetics, Green Trust, Green Purchase Intention, Satisfaction, Social Value, Self Identity, Health, Moral Obligation.